Halluksy - jak je leczyć?

Halluksy – jak się ich pozbyć?

Halluksy to uciążliwa dolegliwość, która dotyka w Polsce około 1,5 mln osób – głównie kobiet. Co zrobić, by pozbyć się halluksów z dużego palca i cieszyć się pięknymi, zadbanymi stopami? Oto kilka wskazówek ekspertów. 

Halluksy – dlaczego powstają?

Halluksy jest przypadłością, która dotyka głównie kobiet. Zwyrodnienie to nazywane jest inaczej paluchem koślawym i polega na deformacji stopy w postaci skierowania dużego palca w stronę pozostałych oraz ustawieniem pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym. Główna przyczyna pojawienia się halluksów jest nieznana, naukowcy wysunęli teorię, że są one związane z genetyką.

Powstawaniem halluksów sprzyja też nadwaga, brak ruchu lub źle dobrane obuwie. Wysokie buty, o ciasnych i spiczastych noskach naciskają na duży palec i łuk poprzeczny stopy. To może doprowadzić do zmian w kształcie stopy, rozwoju płaskostopia oraz związanych z tym dolegliwości bólowych. Przeniesienie ciężaru ciała do przodu zmienia sposób, w jaki pracują mięśnie stopy. Jeśli środek ciężkości nie jest rozkładany równomiernie, może dojść do osłabienia mięśni i struktur więzadeł, które mają za zadanie stabilizować stopę.

Styl naszego życia wywiera duży wpływ na kondycję stóp. Jakie inne czynniki, poza butami na obcasie, narażają nas na powstanie halluksów? Czego unikać?

Jak zwalczyć halluksy?

Od najmłodszych lat warto zadbać o odpowiednio dobrane i wyprofilowane obuwie. To bardzo ważne. Czasem dobrze jest pochodzić boso i zmieniać buty w ciągu dnia. Unikaj butów z zupełnie płaską podeszwą, aby nie doszło do rozwoju płaskostopia. Pamiętaj, że optymalna wysokość obcasa to od 2 do 3 centymetrów.

Dbaj o swoją wagę ciała i nie doprowadzaj do otyłości. Obserwuj uważnie swoje ciało, reaguj  przy pierwszych zauważonych zmianach i nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Pacjenci często przychodzą do ortopedy, gdy chodzenie w jakichkolwiek zakrytych butach sprawia im dotkliwy ból i przez to wpływa na codzienne funkcjonowanie. Im wcześniej zgłosisz się do specjalisty z problemem, masz szansę na uniknięcie operacji i powrót do komfortowego chodzenia w krótszym czasie.

Do powstawania halluksów dochodzi także niezależnie od naszego stylu życia. Wtedy zmiany zwyrodnieniowe są związane z zaburzeniami metabolizmu kostnego, który jest spowolniony i nie przewodzi składników mineralnych w odpowiedni sposób. To co prowadzi do powstawania zwyrodnień, a wśród nich są wspomniane halluksy.

Jak sobie pomóc w walce z halluksami?

Leczenie halluksów jest ważne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Metod na leczenie tego zwyrodnienia jest kilka. Ich wybór zależy od stopnia deformacji stopy, naszego ogólnego stanu zdrowia i wieku.

Warto zacząć od konsultacji ze specjalistą. Pod kierunkiem lekarza możemy dobrać specjalny zestaw ćwiczeń, który pomoże w przywróceniu sprawności mięśni, które wpływają na kształt stopy. Możemy także stosować specjalne plastry lub osłonki żelowe, których zadaniem jest chronienie obolałych miejsc.

W leczeniu halluksów popularne są także separatory, które ustawione pomiędzy palcami zapobiegają nachodzeniu ich na siebie, redukując w ten sposób ból. Znane są też metody stosowania aparatów korekcyjnych na dzień lub noc czy specjalnych szyn.

Należy też wziąć pod uwagę, że aparat więzadłowy stopy u osób z halluksami (ale również z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym, które zazwyczaj towarzyszy zwyrodniałym halluksom) jest znacznie osłabiony. Ścięgna, więzadła i chrząstki stawowe to tkanki z założenia słabo ukrwione. Trudno jest więc dobrze je odżywić i poprawić ich kondycję. Jednym ze sposobów jest noszenie okresowo klapek tzw. „fakirków”. Klapki te mają profilowaną powierzchnię wypełnioną gumowymi wypustkami oraz szeroki element podtrzymujący śródstopie z możliwością regulacji. Dzięki temu jest ono dobrze trzymane, ale nie ściskane. Podczas chodzenia ruch palców powoduje, że klapki nie spadają ze stopy i ich noszenie jest dzięki temu naturalnym ćwiczeniem wzmacniającym. Jednocześnie gumowe kolce stale masują podeszwę stopy poprawiając jej ukrwienie. Zwiększa to możliwości odżywienia i wzmocnienia tkanek. Oczywiście nie musimy w nich chodzić stale, ale traktować je jak „aparat do ćwiczeń i masażu”, dostępny w warunkach domowych. Należy go jednak wesprzeć, zarówno suplementami wzmacniającymi (poczynając od witamin D3 i K2), jak i prawidłowo dobranymi zabiegami i ćwiczeniami, które zaleci rehabilitant. W przeciwnym razie na tych zwyrodniałych halluksach „dojdziemy” do operacji korygującej stopy – komentuje lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Leczenie halluksów rezonansem magnetycznym

W leczeniu halluksów pomocna może okazać się także terapia z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Możemy zastosować ją jako alternatywę dla bolesnych zabiegów operacyjnych (do 2-3 stadium rozwoju halluksów).Terapia ma na celu pobudzenie tkanek do aktywnej regeneracji.

W wyniku leczenia dochodzi do zmian w wyglądzie stopy. Poprzez przyspieszenie metabolizmu kostnego – kość będzie miała możliwość by na nowo ustawić się w odpowiedniej pozycji. Dodatkowo, efektem jest szybka i trwała ulga w bólu. Na terapię składa się kilka zabiegów (od 5 do 9), z których każdy trwa godzinę, a przy tym jest bezpieczny, komfortowy i nie powoduje skutków ubocznych.

Jeśli zwyrodnienie jest już w bardzo zaawansowanym stadium (czwartym) – konieczne może być poddanie się operacji. Wtedy wymienione wcześniej sposoby leczenia mogą być traktowane jako uzupełnienie i przyspieszenie rekonwalescencji po operacji.


 Źródło: informacja prasowa / MBST

4.4/5 - (5 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH