Ścięgno Achillesa - rozciąganie

Ścięgno Achillesa. Czym jest? Jak leczyć kontuzje?

Czy wiesz, że ścięgno Achillesa, nazywane też ścięgnem piętowym, jest największym i najsilniejszym ścięgnem w organizmie człowieka. Jest dynamiczną i wytrzymałą strukturą, która łączy mięśnie tyłu łydki z piętą. Pracuje ono przy każdym naszym kroku, skoku czy podczas biegania. Niestety często ulega kontuzjom. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej, ponieważ ten problem może dotknąć każdego z nas, bez względu, czy bardziej lub mniej aktywnie uprawiamy sport.  

Czemu dochodzi do uszkodzeń ścięgna Achillesa?

Dolegliwości ścięgna Achillesa są bardzo popularne, zwłaszcza u osób uprawiających sporty związane ze skokami i gwałtownymi zmianami pozycji oraz u biegaczy. Mimo, że ścięgno Achillesa jest bardzo wytrzymałe dzięki budowie z włókien kolagenowych, to ze względu na słabe ukrwienie tego odcinka, bardzo łatwo o kontuzje. Szacuje się, że 95% uszkodzeń zlokalizowanych jest na odcinku 2-6 cm od przyczepu ścięgna do pięty, gdzie przepływ krwi jest najsłabszy. To powoduje, że jego leczenie jest bardzo uciążliwe i długotrwałe.

Ból ścięgna piętowego

Zapalenie ścięgna Achillesa może występować w postaci ostrej lub chronicznej. Do zapalenia ostrego może dojść w wyniku zbyt ciężkich treningów lub gdy ćwiczymy za często i brakuje czasu na regenerację tkanek. Szczególnie groźne są treningi, które przeprowadzamy na twardej nawierzchni.

Zapalenie chroniczne jest zazwyczaj konsekwencją niewyleczenia kontuzji w fazie ostrej. W tym przypadku problem jest trwały i ból nie ustępuje. Zazwyczaj znika po rozgrzewce, ale po zakończonym treningu znów powraca.

Ścięgno Achillesa rozciąganie
zdj. prasowe

Jak poznać uraz ścięgna Achillesa?

Czasem wystarczy „źle” stanąć (np. krzywo postawić nogę, podczas gdy mięsień jest napięty), skoczyć lub zbyt gwałtowanie ruszyć się z miejsca, by mogło dojść do nadszarpnięcia lub całkowitego zerwania struktury ścięgna. Kontuzję możemy zdiagnozować po występujących objawach. Charakterystyczne jest pojawienie się bólu lub dyskomfortu w obrębie pięty lub samego ścięgna. Może być on związany zarówno z ruchem, jak i występować podczas dotyku (tzw. bolesność dotykowa).

Częstym objawem jest też obrzęk oraz trzeszczenie, przypominające „przeskakiwanie” kości. Ból związany z zapaleniem ścięgna Achillesa jest zazwyczaj najsilniejszy rano, zaraz po przebudzeniu i może przez to znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. W skutecznej diagnozie pomoże lekarz lub fizjoterapeuta, który na podstawie wywiadu i badania będzie mógł ocenić w jakim stanie znajduje się ścięgno.

Co pomoże w powrocie do formy?

Aby unormować sytuację i powrócić do zdrowia, należy najpierw wykluczyć czynniki, które doprowadziły do zwyrodnienia i bólu ścięgna Achillesa. Zmiana obuwia lub rezygnacja z treningów (każda aktywność fizyczna może powodować pogłębienie dolegliwości i doprowadzać do mikroudszkodzeń). Jeśli nie chcemy rezygnować ze sportu, warto wybrać mniej obciążającą dyscyplinę, np. basen.

Rehabilitacja a ścięgno Achillesa

Rehabilitacja pomoże wzmocnić strukturę ścięgna – odpowiednie rozciąganie poprawi ukrwienie i w ten sposób przyspieszy regenerację. Rehabilitacja wiąże się także z wykonywaniem ćwiczeń, mających na celu wzrost elastyczności i wytrzymałości kończyn. Poza tym, pomocne mogą okazać się zabiegi zmniejszające dolegliwości bólowe i stan zapalny, takie jak ultradźwięki, laseroterapia czy krioterapia.

Innym sposobem jest też terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST. Jego zastosowanie pomoże zredukować ból ścięgna i sprowokuje jego lepsze ukrwienie, odżywienie i regenerację. Metoda ta sprawdzi się zarówno przy chronicznym zapaleniu, jak i przy naderwaniu ścięgna.

Często organizm człowieka próbuje sam je trwale zregenerować komórkami tkanki kostnej. Dochodzi wtedy do sytuacji, gdy w ścięgnie pojawiają się elementy kości – co niestety jest bardzo bolesne. Tutaj rezonans magnetyczny pomaga zregenerować tkankę łączną więzadeł i przywraca poprawny metabolizm kostny.

Przy naderwaniu struktury, dzięki terapii dochodzi do niezwykle szybkiego zregenerowania poszczególnych taśm więzadeł. Z kolei całkowite zerwanie „Achillesa” oznacza, że konieczny może być zabieg chirurgiczny, w czasie którego zostaną zszyte poszczególne włókna tkanki. Terapia ma wtedy na celu przyspieszenie regeneracji miejsc zespolenia chirurgicznego nowymi komórkami.

Metoda ta jest bezbolesna i nie powoduje skutków ubocznych. W celu uzyskania wymiernych rezultatów stosuje się serię zabiegów (od 5 do 9), z których każdy trwa godzinę.


Źródło: informacja prasowa / MBST

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH