Minister zdrowia obiecuje bezlimitowe finansowanie niektórych zabiegów

Gigantyczne kolejki to chleb powszedni wielu polskich szpitali i placówek medycznych. Pacjenci czekają na operacje, leczenie, ale nawet proste zabiegi.

Ministerstwo Zdrowia zniesie limity na niektóre zabiegi. Wśród nich znajdą się tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i kwestie związane z usuwaniem zaćmy. Zniesienie limitów nastąpi już 1 kwietnia.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia:

Chcielibyśmy, żeby tomografia i rezonans były finansowane bez limitów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za tyle zabiegów, ile wykonają świadczeniodawcy. To są często badania onkologiczne, kardiologiczne, niezwykle ważne dla zdrowia i życia pacjentów.

Minister podkreślił, że zmiany już są widoczne. W przypadku rezonansu magnetycznego kolejki skróciły się od dwóch do jednego miesiąca. Jeśli chodzi o tomografię komputerową – od kilkunastu dni do miesiąca.

Usuwanie zaćmy

Ministerstwu udało się także ograniczyć wielkość kolejek na zabieg związany z usuwaniem zaćmy. Obecnie, czas oczekiwania w przypadkach stabilnych jest mniejszy o prawie pół roku. W przypadkach pilnych o dwa miesiące.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia:

Wiadomo, słaby wzrok oznacza gorszą jakość życia, wypadki, potknięcia czy urazy. Przeznaczyliśmy tutaj konkretne środki na likwidację problemu gigantycznych kolejek w leczeniu zaćmy, one już się skróciły.

Finansowanie badań przez NFZ

W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał blisko 740 mln zł na finansowanie 313 tys. operacji zaćmy. Prawie miliard złotych kosztowało wykonanie 2,25 mln badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia:

Chcemy, żeby kolejki były akceptowalne dla pacjentów – wiadomo, że oczekiwanie kilku miesięcy na jedną operację nie jest jeszcze takie dziwne. Natomiast nie powinna mieć miejsca sytuacja, gdy pacjent czeka na swoją operację dwa czy trzy lata. Mam nadzieję, że sukcesywnie będą te kolejki malały. Będziemy obserwować sytuację przez kolejne miesiące i mam nadzieję, że na koniec wakacji będę mógł podać konkretne efekty naszych działań.

Prezes NFZ, Andrzej Jacyna, zapewnia świadczeniodawców, że pieniądze za dodatkowe zabiegi będą wypłacane, a wnioski szpitali będą przyjmowane co kwartał. Placówki za nielimitowane badania dostaną pieniądze już miesiąc po każdym kwartale. Ministerstwo planuje również powiększyć ilość środków finansowych, jakimi w tej chwili dysponuje Fundusz Zdrowia, co pozwoliłoby sfinansować wszelkie koszty związane z projektem.

informacja prasowa: NewsrmTV 
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH