Portugalska uczona, prof. Julia Galhardo, opublikowała wyniki swoich badań, z których wynika, że na naszą wagę wpływa nie tylko ilość spożywanego pokarmu, ale także i czas trwania posiłku. Badaczka doszła do takich wniosków na podstawie serii doświadczeń przeprowadzonych na grupie ponad 500 dzieci i młodzieży w szpitalu dziecięcym w brytyjskim Bristol.
Badania były przeprowadzane przez okres dwunastu miesięcy. Dzieci podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich spożywała 300-350 gramowe obiady w czasie 12-15 minut, druga natomiast nie miała żadnego ograniczenia czasowego. Okazało się, że grupa niekontrolowana czasowo znacznie wolniej przybierała na wadze, niż ta, która była zobowiązana do szybkiego jedzenia. Według prof. Galhardo powolne jedzenie posiłków umożliwia prawidłowe funkcjonowanie hormonów regulujących poczucie głodu i sytości, ułatwiając tym samym komunikację pomiędzy układem pokarmowym a mózgiem.
Za swoje odkrycie, prof. Julia Galhardo otrzymała nagrodę Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej im. Henninga Andersena za 2011 rok.
(Źródło: PAP)