Opieka po nowym roku

Lekarze nie będą namawiani, by zgadzali się na dodatkowe dyżury, ale pacjenci nie pozostaną bez opieki – zapewnia minister zdrowia Ewa Kopacz. Unijne przepisy, przyjęte przez Polskę w nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej, wejdą w życie 1 stycznia 2008 r. Ograniczają one czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo. Zgodnie z prawem lekarz będzie mógł pracować dłużej, nawet 72 godziny tygodniowo, ale musi się na to zgodzić. Przepisy mówią też o nieprzerwanym 11-godzinnym odpoczynku lekarzy.

Ewa Kopacz przypomina, że obowiązek organizacji pracy w szpitalach spoczywa na ich dyrektorach. Twiedzi, iż w ponad 400 z 790 szpitali doszło już do pewnych porozumień. Minister zdrowia zapewnia, że pacjenci po 1 stycznia 2008 r. nie pozostaną bez opieki.

Pani minister zapowiedziała, że w 2010 roku lekarze specjaliści będą zarabiać ponad 11 tys. zł. Natomiast od stycznia 2008 roku resort przewiduje podwyżki płac dla lekarzy rezydentów o 520 zł, stażystów o 460 zł oraz pielęgniarek stażystek o 280 zł.

Ewa Kopacz podkreśliła, że istnieje wiele możliwości szukania dodatkowych pieniędzy w systemie ochrony zdrowia poza obciążaniem pacjenta.

  • Nie chcemy obciążać pacjentów, ale chcemy jednocześnie ucywilizować kolejki, chcemy zwiększyć dostępność do świadczeń, chcemy zreformować system refundowania leków – powiedziała pani minister.
4.4/5 - (85 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH