Sprzedaż szczepionek w przychodniach

Wiele przychodni odmawia szczepienia preparatami, które pacjenci wcześniej zakupili w aptekach i przynieśli ze sobą. Trzeba jasno powiedzieć – sprzedaż szczepionek w przychodniach jest nielegalna, a apteki są w zasadzie jedynymi placówkami, które gwarantują prawidłowe przechowywanie leków.

Ograniczenia w lokalizacji aptek

**Przeciwnicy całkowitej swobody w zakładaniu aptek zyskali kolejny argument – w czerwcu Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że przepisy obowiązujące w jednej z hiszpańskich prowincji, uniemożliwiające zakładanie nowej apteki w odległości mniejszej niż 250 metrów od już istniejącej, są zgodne z prawem unijnym.**

Nie łamią unijnego prawa także inne hiszpańskie przepisy, które nie pozwalają (z kilkoma wyjątkami), aby nowe apteki były zlokalizowane w bardziej gęstej sieci niż jedna na 2800 mieszkańców. Oba wyroki w tych sprawach mają sygnatury C-570/07 i C-571/07.

Grzegorz Kucharewicz

Dzień Aptekarza bez euforii

(…) Bieżący rok jest szczególnie trudnym czasem dla warunków funkcjonowania i roli społecznej reprezentowanego przez nas zawodu.

Poparty długotrwałą i wytężoną pracą projekt nowelizacji tak zasadniczej dla naszego bytu ustawy Prawo farmaceutyczne został w marcu tego roku cofnięty z prac rządu – i to w chwili, w której znakomita większość postulatów środowiska była zawarta w tym projekcie.

Jest kasa

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał mniejsze problemy z pieniędzmi na podwyżki dla lekarzy. Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej do jego kasy wpłyną dwa miliardy zł więcej niż planowano – poinformowała “Rzeczpospolita”.

W ubiegłym roku składki zdrowotne były o ponad 600 mln zł wyższe niż planowano. W Funduszu czekają jeszcze na ostatnie zaliczane do ubiegłorocznych pieniądze, ale szacują, że wpływy za cały 2007 rok wyniosą 42,6 mld zł, a więc o miliard więcej niż zapisano w budżecie.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH