Jest kasa

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał mniejsze problemy z pieniędzmi na podwyżki dla lekarzy. Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej do jego kasy wpłyną dwa miliardy zł więcej niż planowano – poinformowała “Rzeczpospolita”. W ubiegłym roku składki zdrowotne były o ponad 600 mln zł wyższe niż planowano. W Funduszu czekają jeszcze na ostatnie zaliczane do ubiegłorocznych pieniądze, ale szacują, że wpływy za cały 2007 rok wyniosą 42,6 mld zł, a więc o miliard więcej niż zapisano w budżecie.

Fundusz ma więcej pieniędzy, bo więcej zarabiamy i spada bezrobocie. “To dobrze pokazuje, że najlepszym motorem poprawy sytuacji w służbie zdrowia jest rozwój gospodarczy, a nie deklaracje polityków” – dodaje szef NFZ z czasów rządów lewicy Jerzy Miller. Zaznacza, że pacjenci nie czują poprawy, bo ceny leków i aparatury rosną wciąż szybciej niż przybywa pieniędzy ze składek.

Według szacunków “Rzeczpospolitej” także w tym roku wzrost składki do NFZ będzie o co najmniej miliard zł wyższy niż przewidywane w planie finansowym 5,1 mld. Opracowano go, zakładając, że wynagrodzenia w zeszłym roku wzrosną o 9 proc., tymczasem były one wyższe o 12 proc. To znaczy, że w tym roku płacimy składki od wyższych zarobków i płaci je więcej osób, bo coraz mniej jest bezrobotnych. Jeśli szacunki gazety się sprawdzą, na ochronę zdrowia mamy w tym roku co najmniej 54 mld zł budżetowych pieniędzy.

4.5/5 - (68 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH