Wiele osób źle znosi początek wiosny. Zwykle bagatelizuje problem, uważając, że to tylko wiosenne przesilenie. Tymczasem objawy takie jak: zmęczenie, bóle głowy czy szara cera mogą świadczyć o nagromadzeniu się toksyn w organizmie.
Każdego dnia organizm narażony jest na działanie zanieczyszczonego środowiska i substancji zawartych w żywności. Są to m.in.: chemiczne dodatki do utrwalania produktów spożywczych, kofeina, alkohol, nikotyna, resztki leków. Obecność niewielkich ilości toksyn w organizmie zdrowego człowieka jest nieszkodliwa, jednak gdy jest ich za dużo, układ wydalniczy nie jest w stanie ich w całości usunąć. Niekorzystne substancje gromadzą się w wielu narządach, głównie w wątrobie, nerkach i innych tkankach. Osłabiony organizm daje nam znać, że dzieje się coś niepokojącego. Odczuwamy wówczas przemęczenie, cierpimy z powodu bólów głowy, zaparć, bezsenności. Aby poczuć się lepiej i odzyskać energię, warto rozpocząć kurację oczyszczającą. Odpowiednia dieta pozwoli pozbyć się z organizmu toksyn, poprawi samopoczucie, a także przywróci blask cerze.
Nie tylko kuracja
Istnieje wiele sposobów oczyszczania organizmu. Niektóre można przeprowadzić samemu, inne zaś – takie jak np. głodówka – powinny być prowadzone pod kierunkiem lekarza. Decydując się na dietę oczyszczającą, dobrze jest zacząć od weekendu, żeby organizm powoli przyzwyczajał się do zmiany systemu odżywiania. Niezależnie od tego, na jaką dietę się zdecydujemy, powinniśmy odstawić wszelkie używki, tj. kawę, czarną herbatę, alkohol, słodycze i papierosy.
Nie można też zapominać o ćwiczeniach fizycznych. Regularny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, znakomicie poprawia przemianę materii. Można wybrać to, co się lubi: szybkie marsze, jogging, jazdę na rowerze lub rolkach. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy wysiłek będzie trwał minimum pół godziny i charakteryzował się niską lub średnią intensywnością, tak aby podczas jego trwania można było swobodnie rozmawiać.
Moc ziół
W czasie kuracji odchudzających i oczyszczających wskazane jest picie zielonej herbaty, która ma wiele zalet. Najbardziej znana jest ze swych odmładzających właściwości – dzięki zawartości katechin (związków o działaniu przeciwutleniającym) przeciwdziała wolnym rodnikom. Napar z zielonej herbaty wypijany po posiłku poprawia trawienie. Ponadto, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Warto jednak zaznaczyć, że efekt biologiczny herbat ekspresowych jest znacznie niższy, niż herbat kupowanych na wagę w herbaciarniach.
Dietetycy proponują także picie naparów herbatek ziołowych z pojedynczych ziół lub gotowych mieszanek. W herbatce nie powinno zabraknąć mniszka lekarskiego, pokrzywy, bratka.
Korzeń mniszka lekarskiego jest jednym z najbardziej znanych ziół oczyszczających. Pobudza pracę nerek, które usuwają toksyny wraz z moczem. Właściwości moczopędne ma również pokrzywa. Ponadto, przeciwdziała ona zatrzymywaniu się wody w organizmie. Ziele bratka trójbarwnego działa jak łagodny środek moczopędny.
W gotowych mieszankach w postaci herbatek do zaparzania możemy również znaleźć m.in. karczochy, kłącze pięciornika, korzeń cykorii, liść czernicy, brzozy.
Jeden dzień z dietą
Jeśli do tej pory nie stosowaliśmy żadnej diety oczyszczającej, najlepiej zacząć od jednodniowej diety sokowej. Kuracja ta polega na piciu świeżych soków owocowych i warzywnych w dowolnej ilości. Oczywiście, napoju nie wolno słodzić ani cukrem, ani miodem. Właściwości oczyszczające mają buraki i kapusta. Soki z tych warzyw powinny się więc znaleźć w naszym menu. Warto również przygotować sobie świeże soki z selera, jabłek, cytryny.
Inna odmiana diety jednodniowej, to dieta owocowa. Taka kuracja jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna. Owoce można spożywać 6-8 razy dziennie w postaci soków, sałatek (oczywiście niedoprawianych jogurtem, cukrem czy miodem). Najlepsze są nasze krajowe owoce (np. jabłka, gruszki, śliwki) oraz cytrusy, które mają właściwości wiązania toksycznych składników i usuwania ich z organizmu. Błonnik zawarty w owocach pomaga oczyścić jelita z resztek pokarmu.
Dietetycy radzą, aby dzień przed rozpoczęciem kuracji owocowej zjeść na kolację porcję mięsa (150 g) doprawionego sokiem z cytryny.
Kuracja owocowa nie tylko dobrze oczyszcza organizm, ale także dostarcza wielu witamin i składników mineralnych.
Ścisła dieta
Jeśli mamy dużo silnej woli, możemy zdecydować się na dietę, która trwa od 10 do 14 dni. Przez pierwsze 2-3 dni w menu znajdują się tylko świeże i gotowane owoce oraz warzywa. W tych dniach wskazane są również świeże soki owocowe i warzywne. Czwartego dnia w jadłospisie może pojawić się pół litra fermentowanych napojów mlecznych (maślanka, kefir, jogurt naturalny). Od szóstego dnia możemy sobie przygotować gruboziarnistą kaszę, ryż dziki, płatki owsiane, otręby. Chudy ser biały (10 dag) urozmaici nasze menu ósmego dnia kuracji, a gotowana na parze lub pieczona ryba (20 dag) – dziesiątego dnia. Dwa dni później rybę można zastąpić porcją chudego mięsa.
Dwa tygodnie tak przeprowadzonej diety sprawią, że będziemy mieć więcej energii, poczujemy się lżej. Organizm zostanie oczyszczony z toksyn i pozbędzie się nadmiaru wody. Worki pod oczami znikną, a skóra stanie się gładsza i jędrniejsza.
Radykalna kuracja
Głodówka jest dość radykalną metodą oczyszczania organizmu. Metoda ta polega na tym, że organizm – pozbawiony „dostawy” pokarmu – zaczyna spalać zmagazynowane zapasy glukozy i tłuszczów.
W czasie głodówki nie wolno nic jeść, należy natomiast pić dużo wody i naparów ziołowych. Taką jednodniową kurację można przeprowadzić bez konsultacji z dietetykiem. Trzeba tylko pamiętać, aby tydzień przed rozpoczęciem głodówki zmienić codzienny jadłospis: ograniczyć mięso, kawę, mocną czarną herbatę. Dłuższe głodówki, siedmiodniowe, trzeba omówić z lekarzem.
Dietetycy są zdania, że osoby, które na co dzień dobrze się odżywiają, tzn. jedzą dużo warzyw, owoców, kasz, przetworów z mąki razowej, w małych ilościach spożywają tłuste mięso i tłuszcze zwierzęce, a także ograniczają słodycze – nie muszą przeprowadzać głodówek.
Zbawienna sauna
Dobrą metodą pozbycia się toksyn z organizmu jest korzystanie z sauny. Wraz z potem eliminowanych jest wiele substancji toksycznych. Jednak to nie jedyna korzyść, jaką przynosi ten zabieg. Regularne wizyty w saunie pomagają hartować organizm, pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawiają wygląd skóry. Ponadto poddając się wpływowi wysokiej temperatury możemy poprawić swój nastrój, gdyż w cieple nasz organizm produkuje więcej hormonów szczęścia
– endorfin i serotoniny. Jednak pobyt w saunie nie dla każdego jest wskazany. Z zabiegu nie powinny korzystać m.in. osoby z chorobami układu krążenia, z epilepsją, chorzy na nowotwory oraz kobiety w ciąży.
Niezbędna woda
Podczas kuracji oczyszczającej nie wolno zapominać o wodzie. Wspomaga ona wypłukiwanie toksyn, a także zapobiega odwodnieniu. Należy wypijać około 1,5-2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.
Oczyszczanie nie dla każdego
Osoby cierpiące z powodu chorób układu pokarmowego lub moczowego, cierpiące na choroby przewlekłe, nie powinny zaczynać diety oczyszczającej bez konsultacji z lekarzem.
Tego typu kuracje nie są również wskazane dla dzieci, nastolatków, osób starszych oraz dla kobiet w ciąży.
konsultacja: Marta Chmura, dietetyk z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej