Wywiad ze Zbigniewem Majką, kierownikiem naukowym firmy Adamed.
Na czym polega nowatorskie spojrzenie w pielęgnacji skóry trądzikowej?
Nowe podejście do pielęgnacji skóry trądzikowej kładzie nacisk na dwa elementy: przywrócenie skórze jej naturalnej równowagi oraz intensywne nawilżenie skóry. Nasza innowacja polega na połączeniu prebiotyku (biolinu), laktoferyny oraz mieszaniny kwasów owocowych.
Laktoferyna, znana do tej pory z zastosowania przeciwtrądzikowego w preparatach doustnych, została przez nas po raz pierwszy użyta w preparatach na skórę. Jest to monomeryczne, dodatnio naładowane białko, posiadające właściwości przeciwbakteryjne. Mechanizm działania laktoferyny polega na blokowaniu dostępności żelaza dla bakterii. Białko to obecne jest w mleku i wydzielinach śluzowych oraz ziarnach komórek żernych, np. granulocytów. W większych stężeniach występuje w organizmie w siarze, ślinie, mleku, łzach oraz granulocytach obojętnochłonnych. Innowacyjne i pionierskie wykorzystanie laktoferyny efektywnie hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.
Z kolei biolin to prebiotyk, który stymuluje rozwój bakterii pozytywnie działających na skórę. W odróżnieniu od probiotyków, preparaty prebiotyczne nie zawierają żadnych mikroorganizmów, a jedynie substancje stymulujące ich wzrost.
Czy rzeczywiście te nowe produkty mogą być przełomem w leczeniu trądziku? Czy skuteczność połączenia laktoferyny z prebiotykiem została potwierdzona w badaniach?
Badania aplikacyjne wykazały, że połączenie tych składników pozwala na skuteczną walkę z trądzikiem, a jednocześnie na szybkie odnowienie prawidłowej flory bakteryjnej, której rozwój zaburzają bakterie patogenne. W efekcie stosowania naszych preparatów objawy trądziku stopniowo zanikają, a skóra powraca do równowagi.
W grupie 30 badanych osób po 64 dniach stosowania kremu na dzień z linii Prebiotine, lekarz dermatolog stwierdził, że liczba zmian trądzikowych zmniejszyła się aż o 67 proc. Ponadto, 80 proc. badanych stwierdziło, że ich skóra mniej się błyszczy.
Pod jakim względem nowe kosmetyki są lepsze od tradycyjnych?
Tradycyjne preparaty przeciwtrądzikowe zawierają zwykle siarkę, wyciągi z roślin, sole miedzi i cynku, alfa-hydroksykwasy (kwas glikolowy i mlekowy). Znane preparaty stosowane do leczenia trądziku i kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej usuwają przyczyny trądziku tylko na jakiś czas. Po ich odstawieniu problem zwykle powraca. Skutkiem stosowania takich preparatów są, oprócz łagodzenia objawów choroby, wyjałowienie skóry i jej nadmierne wysuszenie. Kosmetyki opracowane w dziale R&D Adamedu rozwiązują problemy występujące przy stosowaniu tradycyjnych kosmetyków przeciwtrądzikowych – pozwalają przywrócić i utrzymać równowagę skóry.
Czy prebiotyki są również stosowane w innych preparatach kosmetycznych?
Prebiotyki są stosowane w nielicznych preparatach do higieny ciała i higieny intymnej. Mimo znanego działania stymulującego rozwój prawidłowej flory bakteryjnej, nie były do tej pory stosowane w kremach kosmetycznych typu przeciwtrądzikowego. Jak pokazały wyniki badań przeprowadzonych przez niezależne ośrodki, pomysł R&D Adamed okazał się trafiony – preparaty są skuteczne.
Na czym polega nowe zastosowanie ekstraktu z mikroalg, peptydu stymulującego wytwarzanie kolagenu i peptydu powodującego rozluźnienie mięśni w kosmetykach Inside?
Celem połączenia tych trzech komponentów jest uzyskanie kosmetyku przeciwzmarszczkowego i liftingującego, którego działanie wygładzające widoczne jest zaraz po zastosowaniu i utrzymuje się znacznie dłużej niż w innych preparatach. Ekstrakt z mikroalgi morskiej Nannochloropsis oculata ujędrnia i zwiększa elastyczność skóry. Peptyd stymulujący wytwarzanie kolagenu to bistrifluorooctan tripeptydu palmitoilo-lizylo-walilo-lizyny. Ten małocząsteczkowy peptyd powoduje aktywację tkankowego czynnika wzrostu TGF-β (TGF-β – Tissue Growth Factor), który jest z kolei kluczowym elementem w syntezie kolagenu. Peptyd powodujący rozluźnienie mięśni to SYN®-AKE – syntetyczny peptyd o działaniu podobnym do wagleryny-1, substancji odkrytej w jadzie węża Tropidolaemus wagleri. SYN®-AKE działa na błonę postsynaptyczną receptora nikotynowego występującego w mięśniach (mnAChR), czego skutkiem jest blokowanie jonowego kanału sodowego tego receptora. W efekcie dochodzi do rozluźnienia mięśni. Kombinacja tych trzech składników powoduje natychmiastowe ujędrnienie i wygładzenie skóry, spłycenie zmarszczek i poprawę napięcia skóry. W preparatach obecnych na rynku tego typu składniki stosowane są pojedynczo – specjaliści firmy Adamed wykorzystali efekt ich synergii. Wykorzystanie tego efektu w preparacie kosmetycznym jest przedmiotem zgłoszenia patentowego firmy.
W jaki sposób prowadzi się badania nad nowymi kosmetykami?
Dobór składników do efektu, jaki chce się uzyskać przy pomocy kosmetyku, w połączeniu z wiedzą dotyczącą fizjologii skóry, to łamigłówka. Innowacyjne rozwiązanie w obecnych na rynku kosmetykach Inside polegało na skojarzeniu znanych substancji tak, aby wywołać nowy efekt. W planach mamy jednak pracę nad zupełnie nowymi składnikami, więc innowacji w następnych kompozycjach będzie znacznie więcej.
Jakie badania musi przejść kosmetyk, zanim trafi do aptek?
Przede wszystkim kosmetyk ocenia Safety Assessor pod względem zgodności składu z Ustawą o kosmetykach. Ocenia zawartość substancji dozwolonych z ograniczeniami i sprawdza, czy do produkcji zastosowano substancje bezpieczne dla zdrowia. Ponadto analizowana jest dokumentacja dla poszczególnych surowców kosmetycznych, uwzględniająca ich ocenę toksykologiczną w zakresie działania rakotwórczego, mutagennego, alergizującego i drażniącego. Następnie oceniana jest czystość mikrobiologiczna kosmetyku. Uzyskanie pozytywnej oceny bezpieczeństwa warunkuje rozpoczęcie badań dermatologicznych i testów skuteczności kosmetyku.
Dziękuję za rozmowę.