Oczyszczanie organizmu z toksyn – homeopatia


Terapia oczyszczająca, detoksykacyjna czy po prostu detox – to ostatnio coraz bardziej popularne terminy. Czy to tylko moda czy niezbędny element dbałości o własne zdrowie i inwestycja na przyszłość?

Homotoksykologia, jedna z gałęzi homeopatii, już od lat 50. XX wieku zwraca uwagę na działanie szkodliwych substancji w organizmie człowieka. Jej twórca dr n. med. Hans-Heinrich Reckeweg, czerpiąc z zasad homeopatii, medycyny akademickiej (biologii molekularnej, biochemii, toksykologii, patofizjologii) oraz z własnej praktyki lekarskiej, badał wpływ szkodliwych substancji na ustrój człowieka. Wskazał etapy powstawania chorób w miarę gromadzenia się toksyn w tkankach organizmu człowieka oraz możliwe drogi leczenia.

Zdrowy organizm znajduje się w stanie równowagi, lecz stan ten może zostać zaburzony przez homotoksyny. W zależności od ich ilości, siły i czasu oddziaływania, pobudzana jest odpowiedź układu immunologicznego. Pojawiają się objawy choroby, np. kichanie, katar, kaszel, stan zapalny. Im dłużej toksyny działają na dany układ czy narząd, im głębiej penetrują organizm, tym poważniejsze mogą wywołać schorzenia, np. zaburzenia pracy wątroby, nerek, aż po nowotwory.

Skąd się biorą szkodliwe substancje?
Toksyną jest każdy czynnik (fizyczny, chemiczny, mikrobiologiczny itd.), który zmienia na niekorzyść bądź uszkadza system biologiczny będący w stanie równowagi. Substancje te powstają w naszym organizmie (tzw. toksyny endogenne) albo dostają się do niego z zewnątrz (tzw. toksyny egzogenne).

Toksyny endogenne powstają w wyniku fizjologicznych przemian metabolicznych (bilirubina, kreatynina, kwas mlekowy itd.) bądź są metabolitami nieprawidłowych przemian metabolicznych (nadprodukcja lub niedobór neuroprzekaźników czy hormonów). Natomiast toksyny egzogenne dostają się do organizmu ze środowiska zewnętrznego przez układ trawienny, oddechowy i skórę. Znajdziemy wśród nich substancje chemiczne (np. metale ciężkie), czynniki fizyczne (np. promieniowanie radioaktywne, hałas), biologiczne (pasożyty, bakterie, wirusy, grzyby) oraz psychiczne (m.in. stres).

Co może nasz organizm?
Organizm człowieka został wyposażony w kompleksowy system ochrony wyspecjalizowany w eliminowaniu toksyn. W każdej komórce znajdują się enzymy detoksykujące – przetwarzające toksyny endogenne i egzogenne w produkty rozpuszczalne w wodzie lub tłuszczach. Są one następnie transportowane i wydalane z organizmu. System ten, będąc w stanie homeostazy, usuwa związki toksyczne, a jego sprawne działanie zależy od równowagi kwasowo-zasadowej, hormonalnej oraz zasobów energetycznych.

Niestety, ilość i rodzaje toksyn występujące w środowisku człowieka przekroczyły możliwości fizjologicznej detoksykacji i wydalania przez układ moczowy, oddechowy, skórę oraz przewód pokarmowy. W efekcie substancje toksyczne nie są rozpoznawane i w niekontrolowany sposób gromadzą się w organizmie.

Nadmiar toksyn prowadzi do osłabienia odporności, zaburzeń w przemianach biochemicznych, utraty równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. W konsekwencji naruszamy równowagę regulacyjną organizmu. Pojawiają się: ciągłe zmęczenie, ostre infekcje, a w skrajnym przypadku – schorzenia przewlekłe.

Rośnie rola detoksykacji
Detoksykacja – jeden z najważniejszych procesów naturalnych nieustannie przebiegających w organizmie człowieka – w obecnych czasach ma coraz większe znaczenie.

Najpierw, w trakcie drenażu, odłożone lub odkładające się toksyny zostają zmobilizowane, a następnie transportowane do narządów odtruwających, w których mogą zostać zmetabolizowane, zneutralizowane lub wydalone. Skuteczność tego procesu warunkują sprawne systemy detoksykujące (wątroba, nerki, układ limfatyczny, układ pokarmowy, skóra, układ oddechowy).

Obecnie coraz częściej naturalny układ odtruwający organizmu nie jest w stanie sam sobie poradzić z toksynami. Dlatego można go w tym wspierać leczeniem odtruwającym. Detoksykacja powinna usprawnić zdolności samoregulacyjne organizmu człowieka, przywrócić wydolność komórek, tkanek i narządów, udrożnić systemy informacyjne organizmu. Terapię metodą drenażu i detoksykacji najlepiej stosować profilaktycznie.

Organizm daje znaki, iż naturalny system oczyszczania nie jest wydajny. Obserwujemy wówczas m.in. zaburzenia trawienne, bezsenność lub huśtawki nastroju, częste infekcje, alergie, zmęczenie, problemy ze skórą, cellulit, otyłość.

Kompleksowa terapia oczyszczająca
Jak zadbać o prawidłowy drenaż toksyn i oczyszczenie ustroju w sytuacji, gdy nasz organizm nie jest w stanie skutecznie się ich pozbyć?

Lekarze homotoksykolodzy zalecają podstawową, kompleksową terapię oczyszczającą – wspierającą drenaż toksyn oraz poszczególne organy detoksykacyjne (układ limfatyczny, pokarmowy, nerki). W drenażu i detoksykacji stosowane są jednocześnie trzy leki w postaci kropli doustnych: Lymphomyosot (poprawia odpływ chłonki), Berberis-Homaccord (wspomaga toczące się w nerkach i wątrobie procesy detoksykacji i wydalania) oraz Nux vomica-Homaccord (wspomaga czynność wątroby i jelit). Leki podawane są trzy razy dziennie (można także dawkę dzienną dodać do butelki z wodą i popijać w ciągu dnia).

W przypadku chorób przewlekłych czy innych nawracających problemów zdrowotnych niezbędna jest szerzej zakrojona terapia oczyszczająca. Powinien ją zaordynować lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta i historię jego chorób.

Terapia zgodna z zasadami homotoksykologii pozwala pobudzać organizm niskimi dawkami preparatów podawanych w wielokrotnych dawkach w ciągu dnia. Dopasowują się one do naturalnych okresów maksymalnej aktywności poszczególnych narządów, bo każdy z organów detoksykacyjnych „pracuje” przecież o różnych porach.

Artykuł powstał przy współpracy firmy Heel Polska Spółka z o.o.

4.5/5 - (81 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH