Cellulit – wróg kobiet

Cellulit – wróg kobiet


„Skórka pomarańczowa” nie jest – jak wcześniej sądzono – chorobą, ale naturalnym sposobem gromadzenia zapasów tłuszczu w organizmie kobiety. Czy istnieje skuteczna metoda pozbycia się niechcianych grudek?

Cellulit to przerost komórek tłuszczowych. Dawniej uważano, że przypadłość ta jest związana z otyłością, obecnie wiemy, że dotyka ona osiem na dziesięć kobiet – zarówno tych puszystych, jak i tych szczupłych. Najczęściej zajęte cellulitem są uda i pośladki, nierzadko zmiany te dotyczą również brzucha, ramion, a nawet piersi.

Cellulit a estrogeny
Powstawaniu cellulitu sprzyjają żeńskie hormony – estrogeny, które mają wpływ na budowę tkanki łącznej. U kobiet kolagen i elastyna tkanki łącznej układają się równolegle (u mężczyzn tworzą siateczkę). Dzięki temu komórki tłuszczowe mogą łatwo przesuwać się pomiędzy włóknami i prowadzić do powstawania twardych guzków deformujących tkankę.

Nie jest to jedyna rola estrogenów w powstawaniu cellulitu. Hormony te wpływają również na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych. Osocze przenika z krwi do otaczających tkanek i gromadzi się w nich tworząc obrzęk. Z kolei obrzęknięte tkanki uciskają na naczynia krwionośne, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń spalania tłuszczów oraz gromadzenia się substancji toksycznych.
Komórki tłuszczowe ulegają zatem nadmiernemu przerostowi nie tylko z powodu gromadzonego w nich tłuszczu, ale również ma na to wpływ gromadzenie się w nich toksycznych produktów metabolicznych.

Fazy cellulitu
W pierwszym stadium cellulitu dochodzi do zaburzeń mikrokrążenia naczyń krwionośnych i limfatycznych, przejawiających się odczuciem ciężkości w nogach i pojawieniem się obrzęków. Skóra w tym okresie jest gładka.
W drugiej fazie w tkance podskórnej odkładają się substancje toksyczne i powstaje tzw. ,,pomarańczowa skórka”.
W kolejnym etapie deformacja skóry nasila się. Następuje zmniejszenie elastyczności i sprężystości skóry, a w tkance podskórnej stwierdza się występowanie mikroguzów. Przy napinaniu mięśni samoistnie pojawia się pofałdowanie skóry.

Nasilona degeneracja w naczyniach krwionośnych i limfatycznych w czwartej fazie cellulitu upośledza coraz bardziej mikrokrążenie, prowadząc do powiększania się stwardnienia w obrębie tkanki łącznej i wystąpienia dużych, często bolesnych guzów deformujących sylwetkę.

Niełatwa walka z cellulitem
Aby skutecznie przeciwdziałać cellulitowi konieczne jest wielokierunkowe działanie mające na celu wzmocnienie i ochronę naczyń, niwelowanie obrzęku i regulację metabolizmu lipidowego. Służą temu: niskokaloryczna dieta, zwiększona aktywność fizyczna, pielęgnacja kosmetyczna w domu, zabiegi w gabinetach kosmetycznych, masaże, drenaż limfatyczny, mezoterapia (polegająca na wstrzyknięciu pod skórę aktywnego preparatu) i środki doustne.
Najlepiej zacząć od zmiany sposobu odżywiania i kontrolowania masy ciała. W diecie największą grupę powinny stanowić warzywa, następnie chude mięso, ryby, nabiał i owoce. Należy zredukować cukier, sól i ostre przyprawy, a także ograniczyć picie kawy i alkoholu. Aby oczyszczać organizm z toksyn, zaleca się picie około 2 litrów wody dziennie (niskozmineralizowanej i niegazowanej). Bardzo istotne jest unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji, rezygnacja z wysokich obcasów i nadmiernego opalania się.

Natomiast dzięki aktywności fizycznej dochodzi do usprawnienia „pompy mięśniowej”, poprawy krążenia krwi i limfy, a co za tym idzie przyspieszenia wydalania produktów przemiany materii i wody z organizmu.

Specjalne kosmetyki
Niestety, żaden preparat ani zabieg kosmetyczny nie usunie cellulitu całkowicie. Warto jednak korzystać ze specjalnych kosmetyków, bo regularnie stosowane ujędrnią i wygładzą skórę, wzmocnią działanie diety i ćwiczeń fizycznych.

Pierwszym działaniem tego rodzaju produktów jest pobudzenie mikrocyrkulacji, uszczelnianie naczyń i poprawa ukrwienia skóry. Drugim celem preparatów walczących z cellulitem jest pobudzanie spalania tłuszczu w komórkach tłuszczowych.

Ostatnio na rynku aptecznym pojawiły się plastry, a także kapsułki antycellulitowe zawierające podobnie działające substancje, jak w preparatach kosmetycznych.

Dla niecierpliwych i/lub niezdyscyplinowanych kobiet pozostaje inwazyjne rozwiązanie – zabieg odsysania tkanki tłuszczowej. Nie należy jednak nastawiać się, że liposukcja pomoże nam całkowicie pozbyć się cellulitu.


#Powstawaniu cellulitu sprzyjają

  • zaburzenia hormonalne występujące w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy oraz podczas stosowania niektórych środków antykoncepcyjnych,
  • skłonność genetyczna,
  • wysokokaloryczna dieta,
  • używki: alkohol, nikotyna,
  • siedzący tryb życia,
  • ciasny ubiór,
  • zbyt wysokie obcasy,
  • gorące kąpiele,
  • nadmierne opalanie się
4.7/5 - (194 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH