Św. Łukasz pomaga szpitalowi misyjnemu w Afryce

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie i jego pracownicy pomogą afrykańskiej misji, niosącej pomoc medyczną dla jednego z najbardziej prymitywnych ludów Afryki.

Dzięki inicjatywie dyrekcji i pracowników tarnowskiego szpitala, łóżka – zastępowane w tarnowskiej placówce nowoczesnym sprzętem – trafią do afrykańskiej misji, która od 6 lat prowadzi szpital w Afryce.

  • W drugiej połowie tego roku zakupiliśmy do naszego szpitala ponad 490 nowoczesnych łóżek szpitalnych. Kiedy usłyszeliśmy o potrzebach szpitala w Bagandou, część wycofanych z sal łóżek chcieliśmy za darmo przekazać misji. Okazało się jednak, że z księgowego punktu widzenia powinniśmy je sprzedać za kwotę nie mniejszą niż ich wartość złomowa… Wtedy razem z moimi współpracownikami postanowiliśmy odkupić od szpitala potrzebne łóżka i przekazać misji. Nie wolno poddawać się w obliczu biurokracji – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie.

Misja i parafia w Bagandou leży na południu Republiki Środkowoafrykańskiej, w diecezji Mbayki, utworzonej w 1996 roku. Teren misji rozciąga się na pokrytym lasem obszarze ok. 350. W 2004 r. przy misji głównej został wybudowany przez diecezję tarnowską szpital, a część jego wyposażenia stanowiły dary Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza.

Od 6 lat szpital, jak informują tarnowscy misjonarze, służy Pigmejom, często pogardzanym i odrzuconym przez innych Afrykańczyków. Pigmeje stanowią bowiem odrębną grupę etniczną prowadzącą koczowniczy tryb życia w dżungli. Lud ten żyje w bardzo prymitywnych warunkach, nie korzysta niemal z żadnych osiągnięć cywilizacyjnych, nikt im nie pomaga. Wykorzystywani są także do pracy – jak niewolnicy – przez innych mieszkańców Afryki.

W misyjnym szpitalu diagnozuje się tygodniowo około 200 osób, a około 100 hospitalizuje. Dyrektorem szpitala jest pochodząca z Tarnowa, świecka misjonarka Elżbieta Wryk. Leczeni uiszczają symboliczną opłatę, którą można porównać do realnej wartości trzech bananów.
– Jeżeli nawet na to ich nie stać, zawsze mogą liczyć na bezpłatną pomoc i opiekę. Wszystkie państwowe ośrodki zdrowia w Republice Środkowoafrykańskiej są płatne, i bez pieniędzy nie można w nich uzyskać żadnej pomocy – dodaje ks. Andrzej Augustyn z Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie jest jedną z najlepiej wyposażonych placówek w Małopolsce. W lipcu br. uruchomił nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej i zwiększył wyposażenie SOR o wielorzędowy tomograf komputerowy, aparat RTG z torem wizyjnym oraz nowoczesną aparaturę medyczną.

W ramach Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego 2010-2015 szpital św. Łukasza planuje utworzenie Ośrodka Psychiatrii złożonego z 3 oddziałów stacjonarnych (ok. 100 łóżek), oddziału dziennego, poradni specjalistycznych, zespołu hospitalizacji domowej i ośrodka gerontopsychiatrii (zajmującego się zaburzeniami psychicznymi u osób w wieku podeszłym).

5/5 - (181 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH