Choroby starych domów

Wykorzystując najnowszą, super czułą aparaturę analityczną udało się określić? substancje toksyczne(mykotoksyny), wytwarzane przez różne rodzaje grzybów
(np. Stachybotrys chartarum), które w dużej ilości są obecne w osadach na ścianach, kurzu, pyle jaki można znaleźć w zawilgoconym, zagrzybionym domu.

Powszechność występowania w powietrzu mykotoksyn jest najprawdopodobniej powodem powstawania różnego rodzaju chorób u osób mieszkających w zaatakowanych przez grzyby domach, donosi “Journal of Environmental Monitoring”.

“W warunkach wysokiej wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych w szybkim tempie zaczynają rozwijać się grzybnie wielu rodzajów grzybów np. Stachybotrys spp., Aspergillus spp., Penicillium spp., Trichoderma spp., Cladosporium spp., które atakują elementy wykonane z gipsu, drewna, papieru, a nawet materiału izolacyjnego” – wyjaśnia doktor Lennart Larsson z Lund University (Szwecja).

Naukowcy współpracujący z dr Larssonem opracowali technikę analizy próbek pobranych z zagrzybionych domów, dzięki której można określić rodzaje oraz ilość mykotoksyn jaka wytwarzana jest przez grzyby i na obecność jakiej narażeni są ludzie mieszkający w takich budynkach.

W badaniach posłużono się próbkami pobranymi z otoczenia konstrukcji zaatakowanej przez grzyb – Stachybotrys chartarum. Próbka została zanalizowana za pomocą nowoczesnej aparatury analitycznej GC-MS? (połączonego chromatografu gazowego GC i spektrometru masowego MS).

W ten sposób badacze mogli określić charakter chemiczny oraz ilość mykotoksyn, jaka wytwarzana była przez grzyba (minimalna ilość wykrywana za pomocą zestawu GC-MS to 0,1 picograma – 10-12 g!).

Jak zauważają naukowcy stężenie mykotoksyn w powietrzu wewnątrz oraz w otoczeniu budynków zaatakowanych przez grzyby jest tak duże, iż może wywoływać objawy chorobowe u ludzi.

Dotąd, choć występowanie grzybów na ścianach łączono z różnymi objawami chorobowymi u ludzi zamieszkujących te pomieszczenia, nie określono dokładnie co może być bezpośrednią przyczyną złego samopoczucia mieszkańców.

Według dr Larssona, nowa metoda badawcza pozwoli nie tylko na wczesne wykrycie ataku grzybów w przestrzeniach mieszkalnych, ale również dzięki identyfikacji toksyny pomoże w dobraniu najskuteczniejszej metody zarówno niszczenia grzybni, jak i leczenia chorych ludzi.

4.8/5 - (164 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH