Stwardnienie rozsiane a rodzicielstwo

Stwardnienie rozsiane nie musi przekreślać planów związanych z założeniem rodziny. Jednak w obliczu choroby ważne jest odpowiednie przygotowanie do nowej roli. Jak to zrobić?

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących, przewlekłych chorób neurologicznych. Najczęściej na SM zaczynają chorować osoby między 20. a 40. rokiem życia.

Izabela Czarnecka- Walicka, prezes Fundacji NeuroPozytywni:

W wielu przypadkach diagnoza SM zbiega się z momentem, w którym młodzi ludzie snują poważne plany na przyszłość. Wkraczają w dorosłe życie, podejmują decyzje o założeniu rodziny. To bardzo trudny moment. Niestety w wielu przypadkach otrzymanie diagnozy powoduje, że pacjenci odkładają tego typu plany lub zupełnie z nich rezygnują.

Z badania dotyczące planowania macierzyństwa w obliczu SM wynika, że aż 69 proc. badanych kobiet zadeklarowało, że nie chcą zachodzić w ciążę ze względu na chorobę. 34 proc. badanych zaznaczyło, że diagnoza SM jest w ich przypadku głównym powodem podjęcia decyzji.

Izabela Czarnecka- Walicka, prezes Fundacji NeuroPozytywni:

Za taką decyzją często stoją obawy związane z przekazaniem choroby SM dziecku i pogorszeniem stanu zdrowia w ciąży. Pojawiają się też wątpliwości, czy jako rodzic z postępującym stwardnieniem rozsianym, która może wpływać na funkcje ruchowe czy poznawcze damy sobie radę z wychowaniem dzieci. Czy możliwe jest przyjmowanie leczenia? Wiele z tych obaw, to mity lub wątpliwości, które może rozwiać lekarz neurolog prowadzący pacjenta.

Kampania #SposóbNaSM

Kampanię P.S. Mam SM tworzą pacjenci oraz eksperci. Informacje są dostępne w Internecie. Dzięki temu osoby z całej Polski łatwo mogą dotrzeć do rzetelnych informacji gromadzonych w ramach kampanii. Mogą również podzielić się swoimi sposobami na codzienność z chorobą. Szczegółowe informacje na temat SM, a także inspirujące historie pacjentów dostępne są na stronie internetowej www.neuropozytywni.pl.

źródło: informacja prasowa Kankret PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH