Skup się na sobie, czyli sztuka medytacji

Życie w stałym pędzie. Natłok bodźców. Ciągłe myślenie o tym co było i co będzie. Zatrzymaj się i skup na sobie samym. Naucz się medytacji, która trenuje umysł i ciało, polepszając jakość życia.

Medytacja to metoda spojrzenia w głąb siebie, skupienia myśli na nas samych. To bycie ze sobą. To zdolność do cieszenia się samotnością i bycia szczęśliwym ze sobą. Medytując, sami jesteśmy dla siebie towarzyszem.

Medytacja i trenowanie uważności

Można powiedzieć, że przecież cały czas jesteśmy w tym stanie, jednak tak naprawdę w niewielu sytuacjach skupiamy się w stu procentach na sobie. Nasze myśli zaprząta wiele innych spraw, nawet takich, z których nie do końca zdajemy sobie sprawę. Po prostu przychodzą, zajmując naszą głowę. Dzięki medytacji możemy uspokoić umysł i osiągnąć samoświadomość, jakiej nie doświadczymy w żadnej innej sytuacji.

Medytacja i trening mindfulness

Nasza zdolność postrzegania zawsze jest na czymś skupiona, na myślach, emocjach, czy wspomnieniach. Umysł się na nich zawęża i automatycznie zaczyna interpretować. Tymczasem w medytacji i treningu mindfulness nacisk przesuwa się z postrzegania obiektów na bycie postrzeganiem.

Medytację możemy utożsamiać z uspokojeniem i odpoczynkiem jaki otrzymuje nasz układ nerwowy. Nie jesteśmy wtedy w pędzie, bombardowani ze wszystkich stron rożnymi bodźcami, skupiając się na sobie.

Medytacja Aktywna

Esencją medytacji jest wewnętrzna przestrzeń, gdzie znajdujemy więcej spokoju. Istotne jest zatem, aby znaleźć tę własną przestrzeń. Niektórym osobom może wydawać się to niemożliwe, mogą uznać, że praktykowanie medytacji jest zbyt trudne. Wynika to z faktu, że utożsamiamy ją wyłącznie z siedzeniem w bezruchu, który jest trudny patrząc na szereg czynności i obowiązków, które nas otaczają. Właśnie z myślą o współczesnym człowieku i wymaganiach jakie stawia przed nim życie, Osho stworzył Medytację Aktywną. Jest ona dostosowana do szybkiego tempa życia. Do doświadczenie prawdziwego zejścia do świadomości i wewnętrznej ciszy, konieczne jest odreagowanie, uwolnienie się od napięć, a nawet fizyczne zmęczenie.

Etapy Medytacji Aktywnej

W początkowym etapie Medytacja Aktywna opiera się na szybkich ruchach i przyspieszonym oddechu. Pozwalają one rozładować emocje, oczyścić się, rozpuścić blokady istniejące w ciele i umyśle. Kolejne, już spokojniejsze etapy uspokajają umysł. Pozwalają wejść w stan głębokiego relaksu. W ten sposób doświadczamy wolności, wewnętrznej harmonii, spokoju i odzyskujemy witalną energię. Według niektórych Medytacje Aktywne Osho są najbardziej naukowym sposobem integracji trzech umysłów – ciała, serca i intelektu.

Skupienie na tu i teraz

Medytacja pozwala nam rozwijać mindfulness, czyli proces skupienia się na tu i teraz, sposób życia oparty właśnie na tej zasadzie. Praktykowanie uważności to tak naprawdę dyscyplinowanie umysłu, naszych myśli i pragnień, a ćwiczeniem mindfulness może być dowolna czynność, którą wykonujemy z uważnością. Praktyka medytacji mindfulness wpływa na poprawę samopoczucia i zdrowia. Jeśli jesteśmy w stanie skupić się na tym co tu i teraz, możemy wyeliminować nadmierne rozmyślanie i towarzyszący mu niepokój i stres, prowadzący do depresji i lęków. Uczymy się lepiej panować nad emocjami, zyskujemy więcej cierpliwości i stajemy się bardziej skoncentrowani i kreatywni. Praktyka mindfulness pozwala nam osiągnąć balans w życiu fizycznym i duchowym, a także osobistym i zawodowym. Zyskujemy spokój i szczęście każdego dnia.

Uważność wykorzystywana jest w Qigong, systemie dbania o zdrowie, który integruje fizyczną postawę, techniki oddechowe i skupioną intencję. To kultywowanie energii. Podczas praktyk medytacyjnych używa uważności do otwierania się na wrażliwy świat energii Qi, który stale w każdym momencie przepływa poprzez nas i wokół nas.

Korelacja jest tu silna, ponieważ Qigong ma wiele aspektów medytacji uważności. W trakcie ćwiczeń stajemy się świadomi wzajemnego oddziaływania ruchu, oddechu i myśli. Naszą świadomość przenosimy do wewnątrz, ucząc się robić to w uważny sposób. Uczymy się uwalniania myśli.

źródło: informacja prasowa ArteMis
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH