Rezonans i tomografia w służbie diagnostyki

Rezonans i tomografia kojarzone są często z wykrywaniem nowotworów i urazów neurologicznych. Jadnak ich możliwości diagnostyczne są znacznie szersze. Jakie choroby diagnozuje nowoczesny sprzęt do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, to dwa badania diagnostyczne zaliczane do badań obrazowych. Dzięki nim lekarz może zobaczyć zmiany chorobowe na ekranie komputera. Oba badania są bezbolesne. Wymagają użycia specjalistycznego sprzętu.

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających stwierdzić choroby układu nerwowego. Badanie rezonansem magnetycznym cechuje duża czułość w obrazowaniu tkanek miękkich. Wykorzystuje się tu silne pole magnetyczne i fale radiowe. Rezonans ułatwia także rozpoznanie nowotworów w początkowym etapie. Badanie jest również skutecznym narzędziem oceniającym stan układu mięśniowego i szkieletu. Sprawdza się również w diagnostyce schorzeń kręgosłupa oraz układu nerwowego i mózgu. Badanie rezonansem magnetycznym pomaga diagnozować choroby Alzheimera czy stwardnienia rozsianego.

Rezonans magnetyczny z kontrastem i bez

Rezonans z kontrastem wykonywany jest u osób z podejrzeniem chorób układu nerwowego. Dotyczy także podejrzenia guza serca, płuc, chorób naczyń krwionośnych, nowotwory narządów rozrodczych u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn i przy urazach stawów i wiązadeł. Najnowocześniejsze aparaty wykorzystujące pole o natężeniu 1,5 T, 32-kanałowe umożliwiają badanie serca, prostaty, miednicy mniejszej w kierunku endometriozy, brzucha i wątroby. Kolejną zaletą rezonansu jest fakt, że podczas badania nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego. Badanie jest bezpieczne również dla dzieci.

Przeciwwskazania do badania rezonansem

Przeciwwskazaniem do badania są metalowe elementy zarówno na ciele, jak i w ciele pacjenta. Należy więc poinformować lekarza lub technika o przebytych zabiegach ortopedycznych (śruby, metalowe endoprotezy. Badanie rezonansem wykluczą również elementy elektroniczne wszczepione na stałe: rozrusznik serca, aparat słuchowy i inne urządzenia, których na czas badania nie można odłączyć. U kobiet w I trymestrze ciąży, decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz radiolog w porozumieniu z ginekologiem prowadzącym ciążę. Przeciwwskazaniem może być, choć nie musi, także tatuaż w miejscu poddawanym badaniu.

Magdalena Cieślak, rzecznik Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi:

Dysponujemy  nowoczesnym Rezonansem magnetycznym 1,5 T 32 kanałowym. Jest to jedyny taki aparat na terenie Łodzi i jeden z trzech w kraju. Aparat daje szansę zobrazowania całego ciała pacjenta w czasie jednego badania, Pozwala na wczesne wykrycie nawet małych zmian nowotworowych, czy odległych przerzutów. Z początkiem 2018 roku rozszerzyliśmy zakres naszych usług o badania w kierunku endometriozy, raka szyjki i jajników oraz raka piersi a także raka prostaty i jelita grubego.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jest badaniem radiologicznym, które wykorzystuje promienie rentgena i pozwala uzyskać szczegółowe zdjęcia narządów oraz kości. Celem tomografii jest ocena struktur narządów i wykrycie potencjalnych nieprawidłowości. Urządzenie wykorzystywane do badania to tomograf. Uzyskany obraz nazywamy tomogramem. Badanie jest wykonywane wyłącznie na zlecenie lekarza. Ocenę zdjęcia wykonuje lekarz radiolog.

Badanie tomografii komputerowej jest bezbolesne i krótkotrwałe. W zależności od badanego narządu i tego czy badanie wykonywane jest z kontrastem trwa od 10 do 30 minut. W trakcie badania pacjent leży na stole. Stół przesuwa się wewnątrz szerokiego pierścienia aparatu, zawierającego lampę emitującą promienie i czujniki, które te promienie odbierają. Dane otrzymane w ten sposób przekazywane są do komputera.

Magdalena Cieślak z Centrum Medycznego Medyceusz:

W naszych placówkach na Bazarowej i Limanowskiego w Łodzi wykonujemy pełna diagnostykę wszystkich odcinków kręgosłupa, a także głowy, miednicy i jamy brzusznej. Wykonujemy także tak zwaną „wirtualna kolonoskopia”. To metoda diagnostyki, która polega na utworzeniu trójwymiarowego modelu jelita grubego przy użyciu obrazów uzyskanych za pomocą tomografii. Ale to nie wszystko. Nowy 64-rzędowy tomograf umożliwia dokładną ocenę serca oraz naczyń wieńcowych. Pozwala to na ocenę ryzyka zawału a także stopnia miażdżycy naczyń krwionośnych.

Przeciwwskazania do badania tomografem

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania tomografii komputerowej jest ciąża. Przeciwwskazaniem do podania środka kontrastowego są m.in: nadwrażliwość na jonowe środki cieniujące, ostra i przewlekła niewydolność krążenia, niewydolność wątroby/nerek, astma i rozedma płuc, cukrzyca insulinozależna, nadciśnienie tętnicze, jaskra, nieleczona niedoczynność tarczycy. O podaniu środka kontrastowego zawsze decyduje lekarz.

źródło: informacja prasowa 3PR/ Consulting
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH