badanie

Pacjenci chcą rozszerzenia II linii leczenia SM

Na stwardnienie rozsiane choruje blisko 2,5 miliona osób na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce choroba dotyka około 45 tysięcy osób. Chorzy czekają na wyrównanie dostępu do nowoczesnych terapii w II linii leczenia, co znacząco poprawiłoby komfort ich życia.

O codziennym życiu z SM oraz o potrzebie rozszerzenia II linii dla pacjentów opowiada Klara Naszarkowska,

Raport na temat emocjonalnego wpływu SM

Raport „Życie ze stwardnieniem rozsianym (SM) – perspektywa opiekuna” to porównanie doświadczeń 1050 opiekunów osób z SM. Badana grupa to osoby powyżej 18 lat z siedmiu krajów: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.

Raport ukazuje wpływ długotrwałej opieki nad osobami z SM na ich bliskich. Jest to pierwszy taki dokument zawierający analizę sytuacji opiekunów osób chorych na SM.

SM nie oznacza końca marzeń

Każdy z nas o czymś marzy. Najczęściej o egzotycznych podróżach, sukcesie zawodowym, ale też zdrowiu czy miłości. A o czym marzą osoby, które na co dzień zmagają się z przewlekłą chorobą – stwardnieniem rozsianym (SM)?

Wojtek, Agnieszka i Iza są doskonałym przykładem na to, że warto marzyć. Dzięki determinacji i wsparciu najbliższych niemal każdy cel można zrealizować w stu procentach,

Stwardnienie rozsiane a rodzicielstwo

Stwardnienie rozsiane nie musi przekreślać planów związanych z założeniem rodziny. Jednak w obliczu choroby ważne jest odpowiednie przygotowanie do nowej roli. Jak to zrobić?

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących, przewlekłych chorób neurologicznych. Najczęściej na SM zaczynają chorować osoby między 20. a 40. rokiem życia.

Izabela Czarnecka- Walicka, prezes Fundacji NeuroPozytywni:

W wielu przypadkach diagnoza SM zbiega się z momentem,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH