Mowa zdradza alzheimera

Mowa osób chorych na alzheimera różni się od mowy osób zdrowych – twierdzą polscy naukowcy i prezentują nowe, proste badanie.

Wrocławscy inżynierowie i lekarze odkryli, że słuchanie chorych na alzheimera ma znaczenie w wykrywaniu tej choroby.

Zazwyczaj tacy pacjenci nie odzywają się przez cały dzień albo wypowiadają tylko pojedyncze słowa. Komputerowy program do badania mowy i głosu to mikrofon, komputer oraz specjalne oprogramowanie.

Badanie jest bardzo proste – chory jest nagrywany. Mowa osób chorych jest inna niż u osób zdrowych – potwierdzają to dotychczasowe testy.

-Teraz trzeba jeszcze przeprowadzić badania kliniczne. Stuprocentowe potwierdzenie choroby zwykle trwa długo, ta metoda pozwoli na wcześniejszą i pewną diagnozę – mówi prof. Tomasz Kręcicki ze szpitala przy Borowskiej we Wrocławiu. – To jest oceniane w tej chwili bardzo subiektywną metodą testów psychoneurologicznych, a my chcemy to oceniać metodą obiektywną i dużo prostszą, bo całe badanie trwa kilka minut – tłumaczy profesor.

Szybkie wykrycie choroby Alzheimera pozwala na lepszą rehabilitację pacjenta. Nie można jej zatrzymać, ale można spowolnić jej skutki.

Nad aparaturą do badań pracuje zespół wrocławskich inżynierów z Politechniki wrocławskiej i lekarzy z kilku klinik.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.9/5 - (70 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH