Choroby zakaźne atakują młodzież

W Polsce brakuje lekarzy specjalizujących się w leczeniu młodzieży między 14. a 19. rokiem życia. Taka sytuacja może niekorzystnie odbić się na zdrowiu całej tej grupy wiekowej – uważa prof. Teresa Jackowska, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Zwraca ona uwagę na to, że nastolatkowie często nie są już objęci opieką pediatryczną, a interniści nie zawsze potrafią dostrzec specyfikę problemów zdrowotnych i emocjonalnych w okresie dorastania. Brak odpowiedniej opieki lekarskiej może być jedną z przyczyn większej podatności nastolatków na choroby zakaźne. – W 2011 połowa osób, które zachorowały na odrę, to były osoby młode, powyżej 15. roku życia. 30 proc. zachorowań na ospę wietrzną dotyczy również młodzieży, a ilość powikłań jest u nich znacznie większa i są one poważniejsze niż u młodszych dzieci. Notuje się również coraz więcej zachorowań na krztusiec wśród młodzieży – mówi dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Szczepionka na krztusiec, podawana w okresie niemowlęcym (dawka przypominająca w 6. roku życia) chroni przez 6-8 lat. Co prawda w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 sierpnia 2011 roku jest mowa o szczepieniu na krztusiec przed ukończeniem 19. roku życia, jednak nie znalazło się ono w aktualnym kalendarzu szczepień opublikowanym przez GIS, w związku z tym preparatów na razie przychodnie nie kupują.

W Europie już wiele krajów dostrzegło problem krztuśca w starszych grupach wiekowych i wprowadziło szczepienia przypominające. W wielu krajach obowiązkowe jest również szczepienie dzieci przeciw ospie wietrznej.

4.5/5 - (291 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH