Tysiące Polaków nie wie, że ma cukrzycę

Aż 57 proc. chorych na cukrzycę w Polsce miało rozpoznaną chorobę przypadkowo, a 21 proc. Polaków nigdy jeszcze nie badało poziomu glukozy we krwi – wykazał najnowszy raport „Społeczny obraz cukrzycy”.

Raport opublikowano w związku z obchodzonym 14 listopada Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. Wykorzystano w nim sondaż TNS OBOB, jaki przeprowadzono we wrześniu i październiku 2010 r. na reprezentatywnej grupie 2010 Polaków w wieku powyżej 15 lat.

Z opracowania wynika, że w ostatnich pięciu latach jedynie 49 proc. Polaków badało sobie poziom glukozy we krwi. W ostatnich dwóch latach takie badanie wykonało 39 proc. ankietowanych, a przed 2-5 laty – jedynie 10 proc.

„Jest to niepokojące, ponieważ regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest podstawowym badaniem pozwalającym wykryć cukrzycę zanim jeszcze spowoduje w organizmie liczne powikłania (…)” – podkreślił prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Z raportu wynika, że u 36 proc. chorych cukrzyca została wykryta podczas rutynowej wizyty u lekarza, a u 34 proc. z powodu podejrzenia występowania tej choroby. Niektórzy pacjenci są chorzy już od 10 lat, zanim choroba zostanie u nich zdiagnozowana.

Raport ujawnił, że większość Polaków niewiele wie o cukrzycy. 35 proc. badanych nie ma pojęcia, jakie są jej skutki. 23 proc. twierdzi, że powoduje ona śpiączkę cukrzycową, a 21 proc. – kłopoty ze wzrokiem. Jedynie od 5 do 10 proc. ankietowanych wskazuje na faktycznie powikłania cukrzycy, takie jak zawał serca, zaburzenia krążenia w kończynach i konieczność amputacji stopy z powodu owrzodzeń i niegojących się ran.

52 proc. osób zdaje sobie sprawę, że na cukrzycę najczęściej chorują osoby otyłe, z nadwagą. 38 proc. ankietowanych uważa, że zagrożone są osoby, które mają krewnych chorych na cukrzycę. 25 proc. twierdzi, że doprowadza do niej jedzenie tłustych potraw, a 23 proc. sądzi, że niekorzystne jest zbyt częste spożywanie słodyczy.

„Niewielka wiedza o cukrzycy objawia się również tym, że osoby, które zachorują na cukrzycę, nie chcą poznać, jaka jest jej istota, by lepiej mogli sobie z nią radzić” – podkreśla prof. Czupryniak. Pacjenci oczekują od lekarza, że to on ma ich wyleczyć, tymczasem efekty terapii w jednakowym stopniu zależą od specjalisty, jak i samego chorego.

Z badania NATPOL opublikowanego w wrześniu 2011 r. wynika, że w latach 2002-2011 liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce zwiększyła się z 4 do 5 proc. „Tylko pozornie wydaje się, że to niewiele, wniosek jest bowiem taki, że w ciągu jednej dekady liczba chorych na cukrzycę w Polsce zwiększa się aż o 25 proc. To bardzo duża dynamika wzrostu zachorowań” – powiedział prof. Czupryniak.

Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą ogłosiła, że listopad po raz pierwszy będzie w Polsce miesiącem walki z tą chorobą i rozpoczyna cykliczną kampanię edukacyjną. Przez cały miesiąc czynny będzie diabetofon, pod którym dyżurować będą pielęgniarki diabetologiczne. Powstała też specjalna strona kampanii: www.nie-cukrzycy.pl.

Od 14 do 28 listopada w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi czynne będą punkty diabetologiczne, w których będzie można bezpłatnie zmierzyć poziom glukozy we krwi, sprawdzić masę ciała i określić wskaźnik BMI oraz skontrolować ciśnienie tętnicze krwi.

Na całym świecie na cukrzycę choruje 300 mln ludzi. W Polsce jest 1,6 mln osób z wykrytą chorobą, ale ocenia się, że przynajmniej 700 tys. Polaków choruje na cukrzycę, ale jeszcze o tym nie wie.

(Źródło: PAP)

4.9/5 - (145 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH