Morskie fale czy tężnie?


Nad brzegiem morza unoszą się w powietrzu bardzo małe kropelki słonej wody. Ten aerozol solankowy nawilża drogi oddechowe, pobudza je do produkcji śluzu, który pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń.

Mieszkańcy wielkich miast oddychając zanieczyszczonym powietrzem często mają cieńszą śluzówkę oskrzeli. Solankowy aerozol nawilża ją i ułatwia odbudowę. W zależności od wielkości cząstek przenika do jamy nosowej i gardła, zatok przynosowych, a nawet do pęcherzyków płucnych.

Rozpylenie solanki można osiągnąć na ścianach z gałęzi tarniny, kiedy solanka spada z wysokości kilku metrów. Do wytwarzania aerozolu leczniczego doskonale nadaje się solanka jodkowo-bromkowa w stężeniu 1-3%, korzystna jest także znaczna zawartość magnezu w wodzie.

Zawartość solanek
Sód jest niezbędny w procesie trawienia i absorpcji składników pożywienia. Chlorek sodu aktywuje enzymy trawienne, jony chlorkowe używane są do produkcji kwasu solnego, umożliwiającego strawienie pokarmu. Z powodu zagrożenia nadciśnieniem coraz więcej osób ogranicza sól w diecie. Jednak sód nie jest magazynowany i musi być dostarczany codziennie (5-10 g).

Obecność jodu w środowisku ma bezpośredni wpływ na stan zdrowotny populacji. Polska (z wyjątkiem województw nadmorskich) znajduje się na obszarze umiarkowanego niedoboru jodu. Znaczny niedobór jodu może prowadzić do niedoczynności tarczycy, powoduje też opóźniony rozwój psychomotoryczny u dzieci oraz wpływa na ogólny rozwój intelektualny społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest jodowanie soli kuchennej.

Brom ma działanie uspokajające. Obecne tempo życia, towarzyszący nam stres powodują, że korzystne byłoby zwiększenie dawki bromków.

Czy jony przechodzą przez skórę?
Kąpiele w słonym morzu zawsze były uważane za zdrowe, mimo że nie zostało to dostatecznie udowodnione. Przedmiotem wielu badań naukowych stały się lecznicze właściwości soli z Morza Martwego. W tamtych rejonach stężenie bromu w powietrzu jest 20 razy wyższe niż w mieście. Wzrost poziomu bromków w surowicy krwi pacjentów korelował z poprawą zdrowia. Eksperymenty na zwierzętach z zastosowaniem izotopu 82Br potwierdziły, że wchłanianie bromu następuje przez skórę w trakcie kąpieli, a także przez kontakt z aerozolem zawierającym bromki.

Pot ma słonawy smak, bowiem przez skórę wydalana jest sól. W trakcie kąpieli w solance może zachodzić proces odwrotny, tj. wchłanianie minerałów. Poprawa stanu chorych następująca po kąpielach może być związana z wpływem zaabsorbowanych minerałów na procesy biochemiczne w organizmie.
SPA i własna wanna

Kąpiele oraz zabiegi z użyciem soli morskiej, alg, błota, solanki czy wód termalnych stosuje się w ośrodkach SPA. Możemy też zrobić sobie „prywatne SPA” we własnej łazience dodając do wody sól krystaliczną lub roztwór solanki. Kąpiele z solą znacząco poprawiają nawodnienie skóry i jej funkcje jako bariery w porównaniu do skóry moczonej w wodzie z kranu.

Badania naukowe nad wykorzystaniem bogactwa morskich minerałów trwają. Coraz lepiej rozumiemy zależność pomiędzy naszym zdrowiem a biochemią środowiska wodnego.

4.5/5 - (185 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH