Najwięcej palą i umierają

Najwięcej kobiet i mężczyzn choruje na raka płuc w województwie zachodniopomorskim – alarmują lekarze. Na 100 mieszkańców, którzy zachorują na nowotwór płuc, umiera dziś tam 16 kobiet i 34 mężczyzn. W statystykach zgonów daje to niechlubne pierwsze i drugie miejsce w Polsce.

“Główna przyczyna, to palenie papierosów” – komentuje w “Głosie Szczecińskim” wyniki badań Małgorzata Foszczyńska-Kłoda, wojewódzki konsultant onkologii klinicznej. “U nas jest najwięcej palaczy, a przede wszystkim palaczek, w Polsce” – dodaje.

Pierwsze objawy nowotworu płuc przypominają zwykle infekcję. Chory ma kaszel, chrypkę, chrząka – pisze dziennik. Już takie objawy powinny zaniepokoić palaczy, szczególnie jeśli trwają przez dłuższy czas. Niestety, większość chorych ma rozpoznany nowotwór w późnym, zaawansowanym stadium, gdy na ratunek jest już za późno.

Palenie papierosów jest odpowiedzialne za zachorowanie raka płuca, ale trzeba pamiętać, że przyczynia się też do raka głowy, krtani, przełyku, trzustki, nerki, pęcherza moczowego. Ryzyko zachorowania na nowotwór tytoniozależny zmniejsza się dopiero po kilkunastu latach od zerwania z nałogiem. (st)

4.7/5 - (116 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH