Udusić raka

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali nową metodę hamowania wzrostu guzów nowotworowych. Dzięki specjalnej substancji można zaburzyć prawidłowe ukrwienie guza i pozbawić go tlenu. Dwie prace dotyczące tej metody opublikowano na łamach najnowszego numeru pisma “Nature”.

Żeby nowotwór mógł rosnąć i rozwijać się w organizmie, potrzebuje własnej, stale rosnącej sieci naczyń krwionośnych, dzięki którym budujące go komórki są zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze.

Obecnie testuje się w klinice leki przeciwnowotworowe, zaburzające proces powstawania naczyń krwionośnych poprzez oddziaływanie z tzw. naczyniowo-śródbłonkowym czynnikiem wzrostu (VEGF), ale specyfiki te nie są skuteczne w przypadku wszystkich nowotworów.

Badacze wykazali, że związek hamujący białko o nazwie DII4 powoduje obkurczanie guzów, nawet tych, które są odporne na leczenie lekami ograniczającymi powstawanie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę).

Nowy lek powoduje wprawdzie wzmożenie angiogenezy, ale nowopowstałe naczynia krwionośne nie działają prawidłowo i guz ginie z powodu braku tlenu.

Autorzy prac, Gavin Thurston i Minhong Yan mają nadzieję, że blokery białka DII4 będą efektywne przeciwko guzom odpornym na działanie leków oddziaływujących z VEGF, możliwe jest również, że w przyszłości wspomogą je w terapii skojarzonej.

4.5/5 - (87 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH