Piękne nogi bez żylaków

Piękne nogi bez żylaków

Coraz więcej ludzi cierpi na żylaki nóg. Jest to związane z postępem cywilizacyjnym. Nie jest to choroba groźna, ale bardzo uciążliwa. Należy zatem zawczasu zadbać o profilaktykę, by uniknąć inwazyjnego leczenia.

Pół roku intensywnej pracy da Vinci

Już od pół roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu operuje robot da Vinci. Dotychczas przeprowadzono kilkanaście operacji w asyście urządzenia – wiele przy współpracy z uznanymi autorytetami z zagranicy. Jak wygląda obraz polskiej chirurgii po tym okresie czasu?

Robot chirurgiczny da Vinci to specjalistyczny system, zbudowany z konsoli sterowniczej, za pomocą której chirurg kieruje czterema interaktywnymi ramionami, wyposażonymi w narzędzia chirurgiczne i kamerę endoskopową.

Uratowana dłoń

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu zrekonstruowali i przyszyli wyrwaną przez piłę tarczową dłoń 10-letniego chłopca spod Krosna.

Zabiegu rekonstrukcyjno-replantacyjnego – mimo przeciwwskazań związanych ze zmiażdżeniem i wyrwaniem części tkanek – podjęła się chirurg dziecięcy Anna
Chrapusta. Zabieg trwał prawie 11 godzin. Obecnie ręka chłopca jest już ukrwiona, Artur może poruszać uratowanymi czterema palcami.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH