Uratowana dłoń

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu zrekonstruowali i przyszyli wyrwaną przez piłę tarczową dłoń 10-letniego chłopca spod Krosna.

Zabiegu rekonstrukcyjno-replantacyjnego – mimo przeciwwskazań związanych ze zmiażdżeniem i wyrwaniem części tkanek – podjęła się chirurg dziecięcy Anna
Chrapusta. Zabieg trwał prawie 11 godzin. Obecnie ręka chłopca jest już ukrwiona, Artur może poruszać uratowanymi czterema palcami.

“To jest kolejny dowód, że warto walczyć, nawet, jeżeli wydaje nam się, że nie ma szans na przyszycie, nawet jeśli stereotypy mówią, że nie powinno się tak robić” – powiedziała dr Anna Chrapusta.

Do tragedii doszło podczas prac porządkowych na podwórku domu w okolicach Krosna. Piła tarczowa wciągnęła za rękawiczkę dłoń chłopca i wyrwała ją. “Chłopiec stracił bardzo dużą część ręki, m.in. część kości śródręcza i nadgarstka oraz część piątego palca. Można powiedzieć, że przywiezionej do nas ręki nie było do czego przyszyć” – powiedziała Chrapusta, która przez całą noc po wypadku
operowała dziecko.

Jak podkreśliła, o powodzeniu zabiegu zadecydował fakt, że odcięta ręka została bardzo dobrze zabezpieczona. “Dokładnie tak, jak mogliby sobie zamarzyć lekarze: w woreczku z solą fizjologiczną i w lodzie” – powiedziała Chrapusta.

Dodatkowo pomoc przeprowadzono bardzo szybko: uraz nastąpił ok. godz. 14.15, a dziecko było w Prokocimiu już o godz. 19. Operacja rozpoczęła się o godz. 20 i zakończyła po 6 rano.

“Udało się odtworzyć kształt ręki w sposób w miarę prawidłowy. Do rekonstrukcji wykorzystano kości i skórę z piątego palca. Chłopiec ma rękę czteropalczastą i jej stan jest dobry. Ma zespolone trzy naczynia tętnicze, cztery naczynia żylne, pięć
nerwów, ścięgna, prostowniki, zginacze. Proces gojenia przebiega bez powikłań” – poinformowała po 11 dniach od zabiegu lekarka.

Operowany Artur powiedział dziennikarzom, że lubi grać w piłkę nożną i zamierza ćwiczyć, gdy wróci do domu. Jego matka nie kryła wdzięczności dla lekarzy. “To wszystko dzięki temu, że trafił tutaj” – mówiła wzruszona.

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu apelują do osób opiekujących się dziećmi o szczególną opiekę podczas prac gospodarczych i polowych w okresie wiosenno-letnim.

“Każdego miesiąca wiosny i lata do naszego szpitala trafia kilkoro dzieci z różnego rodzaju urazami, których można byłoby uniknąć” – przekazał apel lekarzy rzecznik szpitala, Marcin Mikos.

4.4/5 - (255 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH