Ćwicz z głową

Na oddziałach chirurgii urazowej ciągle przybywa pacjentów. Jak twierdzi dr. n. med. Jacek Kwarecki ze szpitala św. Anny w Warszawie, jest tego kilka powodów.

Po pierwsze, ogromnie szybki rozwój cywilizacyjny, pęd do motoryzacji, transportu i przemieszczania się ludzi powodują zwiększoną ekspozycję na urazy natury komunikacyjnej.

Po drugie, dzięki postępowi, także w dziedzinie medycyny, mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Wydłuża się wiek pacjenta, a wiek pacjentów ma istotny wpływ na rosnącą liczbę urazów. Skutkuje to przyrostem pacjentów “złotego wieku” w oddziałach traumatologicznych.

I wreszcie po trzecie, jest to skutek mody na tzw. zdrowy tryb życia, którego oś opiera się na ruchu. Niestety źle pojęta rekreacja i sport, np. wyczynowy, sprawiają, iż zamiast zdrowia pojawia się choroba.

Jak podkresla dr. Jacek Kwarecki, odpowiednia proporcja pomiędzy treningiem specjalistycznym a ogólnorozwojowym ma duże znaczenie. Trening specjalistyczny powinien stanowić nie więcej niż 30 proc. czasu poświęconego na ćwiczenia. Pozostałą część muszą wypełniać sporty uzupełniające, pozwalające na harmonijny rozwój wszystkich elementów narządu ruchu.

Tylko taki rozkład sił gwarantuje bezpieczny i harmonijny rozwój całego narządu ruchu. Zachwianie tej proporcji u młodego sportowca prowadzi do szeregu zaburzeń rozwojowych oraz wielu schorzeń.

Tekst wywiadu z dr. n. med. Jackiem Kwareckim, ordynatorem Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie znajdą Państwo w listopadowym numerze “Managera Apteki”.

Warunki prenumeraty

4.3/5 - (315 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH