W Polsce co godzinę ktoś traci nogę – alarmują chirurdzy naczyniowi. Rocznie w naszym kraju wykonywanych jest aż 9 tysięcy dużych amputacji (tj. wykonywanych powyżej stopy), a liczba ta z roku na rok rośnie.
Około 50 proc. amputacji wykonywanych jest z powodu miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych – dotyczy ona w większości mężczyzn palących papierosy. Drugą co do częstości grupą chorych zagrożonych amputacją są diabetycy. Szacuje się, że na miażdżycę w Polsce choruje ponad 1 mln osób, a na cukrzycę około 3 mln osób.
Na tle państw europejskich Polska przoduje w liczbie wykonywanych amputacji. Na 100 tys. mieszkańców wykonuje się u nas średnio osiem amputacji kończyn dolnych rocznie. Dla porównania: w Danii dwie, a w Hiszpanii i Holandii jedną.
W odpowiedzi na rosnący lawino problem dostępności do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu chorób naczyń i niskiej świadomości pacjentów na temat niedokrwienia kończyn dolnych i jego konsekwencji, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych, na terenie całego kraju zorganizowana została Biała Sobota.
14 grudnia, w ramach Białej Soboty pacjenci z problemami naczyniowymi mogli skorzystać z nieodpłatnych konsultacji specjalistów z zakresu chorób naczyń.
W akcję włączyło się 29 placówek medycznych i ponad 100 lekarzy, którzy przebadali blisko 1400 pacjentów.
W Polsce sytuacja osób z problemami naczyniowymi jest alarmująca. Potrzebujemy radykalnych zmian. Musimy zwiększyć dostępność do profilaktyki diagnostycznej, położyć większy akcent na edukację pacjentów, ich rodzin, jak również ciągłe kształcenie samego środowiska lekarskiego – podkreśla dr hab. med. Wacław Kuczmik, Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Polscy Pacjenci muszą mieć zdecydowanie lepszy dostęp do konsultacji specjalistycznych z zakresu chorób naczyń i właściwego leczenia, w przeciwnym razie statystyki wykonywanych w naszym kraju amputacji wciąż będą rosły!
(Źródło: ptchn.pl, zdrowie.dziennik.pl)