Protezy oka wydrukowane w 3D

Bardzo realistycznie wyglądające protezy oka wydrukował na sprzęcie 3D zespół z Fripp Design and Research i Manchester Metropolitan University. Protezy tego typu pozwalają ograniczyć koszty produkcji aż o 97 proc.

Obecnie protezy gałki ocznej wykonuje się z żywic akrylowych i ręcznie maluje. To droga i pracochłonna metoda. Pojedyncza proteza kosztuje około 3 tys. funtów, a jej wykonanie – w zależności od umiejętności protetyka – zajmuje od 4 do 8 godzin.

Tymczasem dzięki drukarce 3D, w ciągu godziny można uzyskać do 150 gałek po 100 funtów za sztukę. Jak wyjaśnia Tom Fripp, w ciągu godziny postprodukcji poddaje się około 5 protez.

Składowe protezy są drukowane z proszku na drukarce Z-Corp 510. Następnie uzyskana w ten sposób forma jest pokrywana żywicą.

Protezy występują w małym, średnim i dużym rozmiarze. Produkt powinien być gotowy do wprowadzenia na rynek w ciągu roku, ale na razie Brytyjczycy zamierzają popracować nad dokładnością odtworzenia tęczówki.

Twórcy nowatorskich protez nie dopracowali jeszcze metody dopasowywania ich koloru do oka pacjenta, jednak zmiana barwy między poszczególnymi partiami produkowanych protez jest tak nieznaczna, że szanse na dobre dopasowanie są bardzo duże.

Tom Fripp dodaje, że nową technologią bardzo interesują się Indie, gdzie ze względu na mniej zaawansowane procedury chirurgiczne wielu ludzi traci oczy, a nie stać ich na zakup drogich protez. System Fripp Design and Research i Manchester Metropolitan University sprawi, że będą mogli je sobie kupić.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.6/5 - (38 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH