Napoje energetyczne źle wpływają na serce

Napojów energetycznych nie powinny pić dzieci oraz osoby z niektórymi schorzeniami serca (np. arytmią) – ostrzegają naukowcy. Niemieccy badacze dokładnie sprawdzili, jak zmienia się praca serca po wypiciu zaledwie jednego takiego napoju.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech preprowadzili eksperyment z udziałem 17 wolontariuszy. Osoby biorące udział w badaniu piły napój zawierający albo 32 mg kofeiny na 100 ml, albo 400 mg tauryny na 100 ml. Okazało się, że już godzinę później serca wolontariuszy pracowały inaczej – zmieniła się kurczliwość mięśnia sercowego, skurcze były szybsze. Choć efekt był krótkotrwały, groził niebezpiecznymi skutkami.

–Dotychczas nie wiedzieliśmy dokładnie, w jaki sposób drinki energetyczne wpływają na pracę serca. Wiadomo tylko, że zawartość kofeiny jest w nich zazwyczaj około trzech razy większa niż w innych napojach zawierających ten związek, w tym w kawie czy coli – powiedział dr Jonas Dorner, główny autor pracy.

–Przedawkowanie kofeiny ma skutki uboczne takie jak tachykardia (przyspieszony rytm serca), palpitacje, wzrost ciśnienia. W najcięższych przypadkach powoduje drgawki, a nawet zgon – wyjaśniał dr Dorner.

Dlatego autorzy badania przestrzegają dzieci i osoby starsze przed piciem napojów energetycznych. A to właśnie często dzieci sięgają po takie napoje. Jeden na 20 nastolatków w Wielkiej Brytanii zaczyna dzień od napoju energetycznego. W Polsce co dziewiąty gimnazjalista i co 14. uczeń podstawówki wspomaga się w szkole kofeinowym drinkiem. Co piąty nastolatek spożywa takie napoje kilka razy w tygodniu – wynika z badań Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

(Źródło: dziennik.pl, wyborcza.pl)

4.9/5 - (101 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH