Transfuzja krwi na odmłodzenie?

Białko, naturalnie występujące we krwi, może pomóc odmłodzić nasze ciało i mózg – twierdzą badacze z Uniwersytetów Harvarda i Stanforda.

Wspomniane białko to GDF11, którego stężenie np. we krwi młodych myszy jest znacznie większe, niż u starszych. Wcześniej ogłoszono, że białko to odmładza mięsień sercowy starych myszy, teraz okazuje się, że podobnie działa na ich mięśnie szkieletowe i mózg. Wystarczy przetoczyć krew.

Odkrycia opisują dwie prace, opublikowane przez badaczy z Uniwersytetu Harvarda i z Uniwersytetu Stanforda. Wskazują one, że istotnym czynnikiem, sprawiającym, że w młodym wieku jesteśmy silniejsi i bardziej sprawni umysłowo, może być fakt, że poziom GDF11 we krwi jest wtedy wyższy, a dopiero z wiekiem spada. Są szanse, że podniesienie poziomu GDF11, pozwoli przynajmniej część tych zmian opóźnić, a może i częściowo odwrócić.

Pierwsza z prac, autorstwa naukowców z Uniwersytetu Harvarda, pokazała, że 15-miesięczne myszy (w połowie przeciętnego okresu życia), którym codziennie przez miesiąc podawano GDF11, miały o połowę większą objętość naczyń krwionośnych mózgu i o 29 proc. większą liczbę mózgowych komórek macierzystych.

Druga praca opisuje wyniki badań mięśni. Okazuje się, że włókna mięśniowe starych myszy, którym podawano GDF11, dwukrotnie powiększały swoją objętość i przypominały włókna u myszy w wieku 2 miesięcy. Wyraźnie poprawiało się też ich ułożenie. Myszy miały też większe możliwości fizyczne, przeciętnie biegały na karuzeli 57 minut, podczas gdy stare myszy, nie poddane terapii, biegały średnio 35 minut.

Według badaczy z Harvard’s Department of Stem Cell and Regenerative Biology, ewentualne próby powtórzenia tych wyników u ludzi muszą być poprzedzone dodatkowymi badaniami. Chcą przede wszystkim wyjaśnić, dlaczego z wiekiem poziom GDF11we krwi spada.

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Stanforda podali 18-miesięcznym myszom po 8 zastrzyków z osoczem zdrowych 3-miesięcznych myszy. Po trzech tygodniach, w porównaniu do myszy, którym podawano placebo, mózgi zwierząt traktowanych GDF11 zawierały o około 20 proc. więcej dendrytów, przenoszących impulsy nerwowe. W testach zdolności poznawczych „odmłodzone” myszy osiągały wyniki o połowę lepsze, niż inne osobniki w ich wieku.

Badacze Stanford School of Medicine przygotowują teraz eksperyment, w którym osocze krwi młodych osób zostanie podane osobom starszym chorym na alzheimera.

(Źródło: rmf24.pl)

4.5/5 - (342 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH