Najstarsze dziecko najlepiej wykształcone?

Najstarsze dziecko przeciętnie osiąga najwyższy poziom wykształcenia – pokazują najnowsze brytyjskie badania. Psycholodzy z Uniwersytetu Essex zaobserwowali również, że szanse młodszego rodzeństwa wyrównuje nieco większy odstęp między urodzinami kolejnych dzieci.

Brytyjscy badacze nie wyjaśniają, na czym polega ten efekt. Przypuszczają, że największą rolę odgrywa tu ambicja – niekoniecznie samego dziecka, ale przede wszystkim jego rodziców. I czas, który rodzice mogą dziecku poświęcić.

Badania przeprowadzone wśród ponad 3,5 tysiąca osób, w tym 1500 rodzeństw, pokazały, że w przypadku najstarszego dziecka szansa, że będzie się ono najdłużej uczyć, zdobędzie najwyższe wykształcenie, rośnie o 7 proc. A najstarsze siostry są średnio o 13 proc. bardziej ambitne niż najstarsi bracia.

Wcześniejsze badania, prowadzone w Norwegii, Danii i Holandii, wskazywały już na to, że pierworodni zazwyczaj zdobywają najwyższe kwalifikacje. Teraz naukowcom udało się wyjaśnić, że rozstrzygające znaczenie mają związane z najstarszymi dziećmi lub jedynakami aspiracje. Badania pokazały też, że wykształceniu młodszego rodzeństwa sprzyja większa różnica wieku między dziećmi – wystarczą cztery lata.

–Nierówności edukacyjne widać nie tylko między rodzinami, ale też w obrębie jednej rodziny – podkreśla autorka pracy, Feifei Bu z Uniwersytetu Essex. – Ciekawe jest to, że przewagę pierworodnych widać nawet w nowoczesnych rodzinach, które starają się traktować wszystkie dzieci jednakowo – dodaje badaczka.

(Źródło: rmf24.pl)

4.5/5 - (173 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH