Gry dla chirurgów

Granie w gry wideo pomaga chirurgom udoskonalić umiejętności potrzebne do operacji, przede wszystkim zaś poprawia ich precyzję – informuje najnowszy numer “Archives of Surgery”.

Zaobserwowano wyraźny związek pomiędzy umiejętnością grania w gry wideo a precyzją chirurgów podczas operacji laparoskopowych.

Operacje laparoskopowe polegają na operowaniu instrumentami chirurgicznymi przez małe nacięcie – otwór w ciele. Ruchy chirurga obserwuje się na specjalnym monitorze.

Zdolności wyrobione w grach wideo przekładały się na lepsze wyniki podczas trwającego półtora dnia badania umiejętności chirurgicznych.

Zbadano 33 chirurgów z Beth Israel Medical Center w Nowym Jorku. Dziewięciu spośród nich, grywających od jakiegoś czasu co najmniej trzy godziny w tygodniu w gry wideo, popełniło o 37 proc. mniej błędów, działało o 27 proc. szybciej i wypadało o 42 proc. lepiej w testach umiejętności chirurgicznych niż 15 chirurgów, którzy nigdy nie grali w te gry.

Jeden z autorów badania, profesor psychologii z Iowa State University, Douglas Gentile, jest zaskoczony, jak przyznaje, że doświadczenie z grami “jest tak silnym prognostykiem zaawansowanych umiejętności chirurgicznych”.

Jednocześnie potwierdzają się wcześniejsze wyniki badań, według których gry wideo mogą poprawić precyzję ruchów, koordynację pomiędzy ruchami ręki a pracą oka i percepcję głębi.

Jeden z autorów badania, dr James Rosser z Beth Israel, sugeruje, że gry wideo mogłyby być praktycznym narzędziem pomocnym w szkoleniu chirurgów.

O ile jednak chirurdzy korzystają na graniu na komputerze, wyniki badania nie powinny powściągać reakcji rodziców, których? dzieci zbyt długo grają na komputerze. Wcześniejsze badania mówią o tym, że skutkiem zbyt długiego czasu, jaki dzieci i młodzież poświęca na granie w gry wideo, jest większa agresja i problemy w szkole.

4.7/5 - (141 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH