Mało inwazyjna metoda leczenia przepukliny

Mało inwazyjna metoda leczenia przepukliny – to projekt naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dwoje naukowców z Zakładu Biomateriałów i Technologii Mikrobiologicznych ZUT: prof. Mirosława El Fray i doktorant Jędrzej Skrobot, opracowało mało inwazyjną metodę leczenia przepuklin i nowy materiał wykorzystywany do tego celu.

Metoda pozwala bez dużych cięć chirurgicznych umieścić materiał w ciele pacjenta i naprawić uszkodzoną tkankę. Pomysłodawcą nowej metody jest dr n. med. Labib Zair z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Metody mało inwazyjne są korzystniejsze niż metody otwarte – powiedział PAP Jędrzej Skrobot. – Ich zaletą jest przede wszystkim większy komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Nasza metoda jest m.in. szybsza niż tradycyjna; rekonwalescencja pacjenta będzie krótsza i będzie mógł szybciej wrócić do domu. Sama ingerencja chirurgiczna w organizm jest także dużo mniejsza, niż w przypadku tradycyjnej metody – dodał naukowiec.

Jak mówił, ciecz wytworzona na bazie telechelicznego makrometru jest wstrzykiwana do organizmu, gdzie w ułamek sekundy staje się ciałem stałym, przyjmując taką formę, jaką chcą lekarze. Substancja obrasta później tkanką miękką i rozkłada się – jest całkowicie biodegradowalna.

-Jest to pierwsze na świecie tego typu podejście do leczenia przepuklin i wzmacniania tkanek miękkich w obrębie jamy brzusznej – powiedział Skrobot.

Nowa metoda leczenia przepukliny przeszła już pomyślnie czterotygodniowe testy na królikach. Obecnie trwają przygotowania do dłuższych testów na większych zwierzętach.

Praca naukowców została nagrodzona w tegorocznej edycji konkursu Student-Wynalazca i na prestiżowej 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie, gdzie ich wynalazek otrzymał srebrny medal.

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)

4.5/5 - (248 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH