W Polsce, 8 maja tego roku po raz pierwszy wszczepiono implant będący repliką całego zęba. Jest to nowa alternatywa dla tradycyjnych implantów oraz trójpunktowych mostów dentystycznych. Nowy zabieg charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, zredukowaniem ryzyka powikłań do minimum oraz natychmiastowym efektem estetycznym. Jest to z pewnością świetny i praktycznie bezbolesny sposób na piękne i zdrowe zęby dla dojrzałych.
Pierwszy zabieg z użyciem implantu anatomicznego miał miejsce w warszawskiej klinice stomatologicznej Maestria Digital Dental and Face Clinic. Zabieg przeprowadził dr. n. med. Maciej Michalak. Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce przeprowadzona metodą implantów anatomicznych.
Na czym polega standardowy zabieg dwufazowy?
Standardową metodą w leczeniu implantologicznym jest obecnie zabieg dwufazowy. Najpierw lekarz usuwa zęby, następnie nawierca otwór w kości. Po czym w przygotowane łoże kostne wkręca implant i zabezpiecza go śrubą zaślepiającą. Na koniec implantolog zszywa dziąsło. Czas gojenia się i zrastania implantu z tkanką kostną trwa od 2 do 6 miesięcy (wszczepione implanty pozostają ukryte w kości). Dopiero po tym czasie – po zakończeniu procesu gojenia stomatolog może obciążyć implant stałą koroną protetyczną.
Czym charakteryzuje się nowy sposób wstawiania implantów anatomicznych?
“Nowy sposób wykorzystujący implanty anatomiczne redukuje inwazyjność zabiegu i czas leczenia. Sam zabieg trwa kilkanaście minut, odbywa się bez użycia skalpela, nie ma też potrzeby wiercenia w kości.” – tłumaczy dr. n. med. Maciej Michalak, dyrektor medyczny w Maestria Clinic, który przeprowadził zabieg.
Pełna rehabilitacja brakującego zęba czy zębów wymaga jedynie czterech wizyt u lekarza w ciągu sześciu miesięcy. Pierwsze spotkanie polega na wykonaniu tomografii, zebraniu wywiadu oraz wzięciu wycisku. Następnie, w Laboratorium w Berlinie wytwarzany implant przy użyciu tytanu przeznaczonego do zastosowań medycznych oraz cyrkonu.
Druga wizyta to usunięcie zęba przy znieczuleniu miejscowym i wprowadzenie implantu anatomicznego w zębodół zaraz po usuniętym zębie.
Trzecia wizyta to już wizyta kontrolna – ma tylko i wyłącznie ocenić tempo gojenia, które przebiega pod wcześniej przygotowaną koroną.
Ostatnia, czwarta wizyta może nastąpić po pół roku, a nawet później. Podczas ostatniego spotkania, korona tymczasowa jest wymieniana na koronę ostateczną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że korona tymczasowa jest pełnoceramiczna – to korona cyrkonowa, wykonana z materiału, z którego wykonuje się również korony ostateczne.
“Jesteśmy po zabiegu wykonania implantu anatomicznego Replicate. Zabieg przyszedł zgodnie z planem – trwał kilkanaście minut. Po znieczuleniu pojedynczego zęba pacjenta, został on usunięty w sposób bezbolesny. W przepłukane i przygotowane miejsca po ekstrakcji, założony został implant, który pasuje idealnie do kształtu po korzeniu zęba. Następnie przycementowano koronę tymczasową, która już na samym początku wygląda bardzo estetycznie i jakością różni się znacząco od konwencjonalnych koron tymczasowych. Rozmawiając z pacjentem, zaraz po zabiegu dostaliśmy informację, że pacjent nie czuł żadnego elementu zabiegu, od znieczulenia począwszy, aż po usunięcie zęba, implantację i przycementowanie korony. Jest to zabieg dużo bardziej przyjemny dla pacjenta w porównaniu z konwencjonalną implantacją, gdzie używany jest skalpel, wierci się w kość i szyje dziąsło. Tutaj nie było takiej konieczności – taka jest zresztą standardowa procedura.” – relacjonuje dr. Michalak
Implanty anatomiczne wykonuje się z tytanu. Część tytanowa chowa się w kości, natomiast nadbudowa ponad dziąsło wykonana jest z cyrkonu. Cyrkon to materiał przypominający ceramikę. Jest biały, dzięki czemu zapewnia pełną estetykę oraz zabezpiecza wygląd odbudowanego zęba na lata. Nawet kiedy dojdzie do zaniku kości lub dziąsła, odsłaniając kawałek implantu, tytan nie wystaje tak, jak to ma miejsce w implantach konwencjonalnych.
Bez wątpienia, implantologia stomatologiczna rozwija się coraz szybciej. Dostępne są nowe, coraz mniej inwazyjne i bezbolesne metody leczenia. Pamiętajmy jednak, że warto dbać o zęby, aby możliwie opóźnić konieczność zastosowania implantów.
Źródło: Informacja prasowa / maestria.clinic