Zęby mleczne – ważniejsze niż myślisz!

Pierwsze zęby mają znaczący wpływ na rozwój dziecka. Dbałość o mleczaki jest ważna, ponieważ dzieci ucząc się mówić, wymawiać pierwsze głoski, potrzebują uzębienia.

Chcąc uniknąć lub ograniczyć problemy związane z zębami mlecznymi, zaczynamy od wizyty z dzieckiem u stomatologa. Powinno do niej dojść w okresie od roku do półtora roku od urodzenia. Lekarz udzieli informacji na temat pielęgnacji mleczaków, uwzględniając ich stan zdrowia. Podczas wizyty stomatolog zbada m.in. wędzidełko wargi górnej i dolnej oraz język. Mają one bezpośredni wpływ na rozwój mowy. Mogą dodatkowo generować zaburzenia ortodontyczne. Dlatego zidentyfikowanie problemów na wczesnym etapie pozwoli szybko skorygować i zahamować późniejsze problemy związane z aparatem mowy.

Próchnica a problemy z wymową

Gdy dojdzie do najgorszego stadium próchnicy kwitnącej, mleczaki ulegają całkowitemu zniszczeniu. Wtedy pacjenci są kierowani przez logopedów do gabinetów stomatologicznych, ponieważ mają trudności z wymową.

dr Barbara Obłoj, właścicielka warszawskiego Centrum Ortodoncji
i Implantologii ODENT:

Próchnica u dzieci jest bardzo często spotykanym problemem. Niestety w wielu przypadkach wynika ze złych nawyków higienicznych rodziców. Wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków, powinny być one regularnie myte. Zwłaszcza po jedzeniu i przed spaniem. W przeciwnym wypadku dziecko jest zagrożone próchnicą kwitnącą, która bardzo szybko się rozprzestrzenia. W najgorszym przypadku po zębach mlecznych zostaje tylko korzeń i zaczynają pojawiać się problemy wtórne.

Mikroprotezy

Jedynym rozwiązaniem w sytuacji całkowitej utraty zębów mlecznych staje się wykonanie mikroprotezy. Tylko w ten sposób dziecko ma szansę nadrobić zaległości związane z funkcjonowaniem aparatu mowy. Aby uniknąć tego typu problemów, należy dbać o zęby malucha od samego początku. W późniejszym wieku wypracować wraz z dzieckiem nawyk ich systematycznego czyszczenia.

Dbaj o zęby swojego dziecka

Zdrowie dziecka i jego prawidłowy rozwój w dużej mierze zależy od zaangażowania rodziców. Powinni być oni świadomi roli zębów mlecznych i konsekwencji ich zaniedbania. Należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa i wdrożeniu odpowiedniej i przede wszystkim systematycznej higieny. Co istotne, zdrowe nawyki wykształcone u dziecka we wczesnym wieku będą procentować w jego dorosłym życiu.

informacja prasowa: DSPECTRUM
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH