Specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach przeprowadzili pilotażowe przesiewowe badania słuchu u dzieci w wybranych szkołach w Afryce Zachodniej. Otrzymane wyniki ujawniły wyższy odsetek dzieci z zaburzeniami słuchu niż w innych krajach świata. Dzieci mają zostać objęte opieką otolaryngologiczną przez miejscowych lekarzy.
Pracownicy Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zostali zaproszeni przez przedstawicieli rządu Wybrzeża Kości Słoniowej, którzy przy okazji odbywającego się w 2013 r. w Warszawie Szczytu Klimatycznego COP-19 odwiedzili Kajetany.
Pilotażowe przesiewowe badania słuchu u dzieci szkolnych są kontynuacją działań podjętych podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Uzgodniono wówczas, że Instytut będzie koordynował jeden z priorytetów Ministerstwa Zdrowia. Został on przyjęty przez ministrów zdrowia krajów członkowskich w Konkluzji Rady UE i dotyczył wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, w tym z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i narzędzi e-zdrowia.
Wyniki pilotażowego programu oraz osiągnięcia Światowego Centrum Słuchu IFPS i stosowane w nim podczas operacji poprawiających słuch procedury chirurgiczne, zaprezentowane zostały na specjalnie zorganizowanej polsko-senegalskiej konferencji otorynolaryngologicznej, w której udział wzięło ponad 60 specjalistów z Dakaru i innych miast.
Reprezentacja Światowego Centrum Słuchu wzięła również udział w konferencji medycznej zorganizowanej przez Towarzystwo Otorynolaryngologiczne Wybrzeża Kości Słoniowej (SIORL), Uniwersytet Cocody oraz Szpital Uniwersytecki Yopougon w Abidżanie.
(Źródło: rynekzdrowia.pl)