Fundacja Rodzić po Ludzku skarży bierne szpitale

Fundacja Rodzić po Ludzku wysłała do wojewódzkich sądów administracyjnych skargi na 42 szpitale, które odmówiły udzielenia informacji publicznej na temat funkcjonowania oddziałów położniczo-ginekologicznych i noworodkowych.

Fundacji chodziło o zaktualizowanie danych, które publikuje w portalu GdzieRodzic.info po to, by dostarczać kobietom wiarygodnych i porównywalnych informacji o procedurach i statystykach szpitalnych. Baza danych prowadzona jest od trzech lat. Ułatwia kobietom świadomy wybór szpitala, w którym chcą rodzić.

Spośród wszystkich działających w Polsce 400 oddziałów położniczo-ginekologicznych i neonatologicznych, 191 odpowiedziało na wniosek dopiero po ponagleniu i groźbie rozprawy sądowej, 42 w ogóle nie udzieliło odpowiedzi.

-Nie było żadnej reakcji, po prostu milczenie – informuje nas prawniczka Fundacji Rodzić po Ludzku Małgorzata Darmas i dodaje, że o odpowiedzi Fundacja zabiegała przez pół roku. – Mamy pewność, że nasze pisma dotarły do adresatów – oświadcza.

Fundacja złożyła więc do sądów administracyjnych skargi na bezczynność lecznic. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, każda instytucja ma obowiązek udostępnić takie dane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 14 dni. Nie trzeba nawet wykazywać interesu prawnego, tzn. uzasadniać dlaczego interesuje nas dana kwestia.

-Nie prosiliśmy o dane wrażliwe, dane osobowe, tylko głównie o statystyki – mówi prawniczka. Jej zdaniem ustawa o dostępie do informacji publicznej z 2001 r. jest mało znana. Szpitale nawet nie wiedzą, że mają obowiązek udzielenia odpowiedzi.

Fundacja chciała poznać i przedstawić potencjalnym pacjentkom takie dane, jak: warunki panujące na oddziale, dostępność szkoły rodzenia, procedury podczas porodu, obecność osób towarzyszących, kontakt matki i dziecka po narodzinach, dostępność na oddziale psychologa i doradcy laktacyjnego, jak również dane statystyczne dotyczące cesarskich cięć, nacięć krocza, znieczulenia dolarganem i znieczulenia zewnątrzoponowego.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.6/5 - (256 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH