Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Huśtawki hormonalne, które towarzyszą przyszłej mamie, powodują szereg zmian w jej organizmie. Zmiany te dotyczą także skóry.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży są przygotowane specjalnie dla nich. Należy pamiętać, że w czasie ciąży skóra staje się bardziej wrażliwa i to, co do tej pory jej nie szkodziło, może wywołać np. reakcję alergiczną. Dodatkowo niektóre składniki kosmetyków mogą okazać się wręcz niedopuszczalne.

Najczęstsze problemy
W czasie ciąży typowe jest pojawianie się cellulitu nawet u pań, które nigdy nie miały takiego problemu. Szybkie rozciąganie się skóry w połączeniu z osłabieniem włókien kolagenowych (wysoki poziom kortyzolu), prowadzi do ich pękania i pojawienia się rozstępów. Ponadto – za sprawą wszechobecnych estrogenów – skóra twarzy staje się bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych; szybciej się przesusza, źle reaguje na nakładanie kosmetyków i jest nadwrażliwa.

Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży
Na tego typu dolegliwości najbezpieczniej jest stosować preparaty przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Informacja o tym znajduje się na opakowaniu. Sposób aplikowania tych preparatów różni się od typowego – jest to raczej delikatne nakładanie na skórę niż wcieranie.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży łączy kilka cech. Złotym standardem są formulacje hipoalergiczne, bezzapachowe i z wysokimi filtrami UV (te mają chronić skórę przed przebarwieniami). Tłuste kremy z dużą zawartością lipidów, a zwłaszcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, działają kojąco na przesuszoną skórę.
Do typowych bezpiecznych składników produktów pielęgnacyjnych dla kobiet w ciąży uważa się glicerynę, kwas hialuronowy oraz pantenol, które działają nawilżająco i ochronnie. W tej roli sprawdzają się również delikatne emolienty, które natłuszczają skórę. W kosmetykach dla ciężarnych znajdziemy także witaminy z grupy B, witaminy E, C, F czy ekstrakty roślinne.
Wystrzegać się natomiast należy preparatów z witaminą A i jej pochodnymi, tetracyklin, kwasu salicylowego i jego pochodnych, olejków eterycznych itp. Substancje te, obecne w wielu preparatach codziennego użytku, mogą mieć potencjał alergogenny i wywoływać reakcje nadwrażliwości u przyszłej matki. Niektóre z nich mogą działać uszkadzająco na płód i ograniczać jego rozwój. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz, jaki produkt w kategorii Kosmetyki dla kobiet w ciąży został zgłoszony do Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2014”. Oddaj swój głos w plebiscycie i wygrywaj nagrody!


Kosmetyki dla kobiet w ciąży

4.4/5 - (163 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH