Polki palą i piją w czasie ciąży

Ponad 7 proc. ciężarnych Polek nałogowo pali papierosy, co piąta jest bierną palaczką, a co 10. pije alkohol. Przyszłe mamy sięgają także po leki uspokajające i nasenne. Sytuację ma poprawić program profilaktyczny w zakresie przeciwdziałania uzależnianiu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego za 2012 r. wynika, że środki uspokajające lub nasenne w ciąży przyjmuje ponad 2 proc. kobiet.

Jednak jak przekonuje prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Św. Rodziny w Warszawie, dużo większym problemem jest palenie papierosów i picie alkoholu przez ciężarne. – Palenie w czasie ciąży powoduje wzrost ryzyka poronienia, niskiej wagi urodzeniowej, niektórych wad wrodzonych i innych powikłań ciąży. Dzieci, których matki paliły w ciąży, są bardziej zagrożone astmą – podkreśla profesor.

Według danych GIS, w ciąży pali ponad 7 proc. Polek. Jednak odsetek ten może być zdecydowanie większy i sięgać nawet 30 proc.

Problemem jest również alkohol. – Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu – mówi Jan Bondar, rzecznik GIS.

Co roku w Polsce rodzi się ok. 900 dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Dzieci te mają objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, m.in. nadwrażliwość na bodźce, problemy z napięciem mięśniowym, deficyt uwagi i pamięci, zaburzenia równowagi.

Jest szansa, że problem używek w czasie ciąży zostanie choć częściowo rozwiązany za sprawą programu profilaktycznego w zakresie przeciwdziałania uzależnianiu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Projekt ten będzie współfinansowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu współpracy, a realizować go będzie m.in. GIS.

  • W ramach programu przez najbliższe 5 lat organizowane będą szkolenia dla personelu medycznego oraz nauczycieli, programy edukacyjne dla szkół oraz zakładów pracy, a także elektroniczna platforma edukacyjna i kampania społeczna – informuje Jan Bondar.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.5/5 - (180 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH