Rośnie liczba cesarskich cięć

W Polsce wykonywanych jest coraz więcej cesarskich cięć. Ich odsetek sięga u nas średnio 36 proc., a w niektórych placówkach przez cesarskie cięcie na świat przychodzi nawet ponad 90 proc. dzieci.

Tymczasem według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odsetek tych zabiegów nie powinien przekraczać 15 proc.

Z danych NFZ wynika, że w 2011 r. odbyło 379 875 porodów, w tym cesarskie cięcie wykonano w 139 107 przypadkach. W Mazowieckiem na 57,3 tys. porodów za pomocą cesarskiego cięcia na świat przyszło niemal 20 tys. dzieci, w Śląskiem na 44,6 tys. – 16,4 tys, a w Małopolskiem na 35,2 tys. – 14,3 tys. noworodków.

– Pod względem liczby wykonywanych cesarskich cięć Polska, podobnie jak USA czy Kanada, zajmuje wysokie miejsce w tabeli – mówi prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Według niego, znaczny wzrost liczby cesarek, jaki odnotowano w ostatnich 2-3 latach, to efekt mody. W mediach bowiem cesarskie cięcie było przedstawiane jako metoda bezbolesna i estetyczna, wykonywana na życzenie. Tymczasem – jak podkreśla ekspert – cesarskie cięcie bez wskazań medycznych jest zbędną operacją.

Dr Wojciech Guzikowski, opolski konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa, uważa, że zjawisko rosnącej liczby cięć cesarskich wynika m.in. z faktu, że lekarze obawiają się zarzutów niewykonania lub spóźnionego wykonania cięcia cesarskiego w przypadku powikłań ze strony matki lub płodu. Podobne zdanie ma prof. Maciej Kinalski, podlaski konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

– Oprócz wskazań bezwzględnych do cięcia cesarskiego, lekarze położnicy posługują się również tzw. wskazaniami względnymi, które być może sami rozszerzają z różnych przyczyn, np. z obawy przed odpowiedzialnością prawną lekarza na kontrakcie. Jeśli chodzi o prywatne ośrodki, cięcia cesarskie wykonuje się często na życzenie pacjentki – wyjaśnia prof. Kinalski. W prywatnych placówkach w Mazowieckiem cesarki stanowią nawet ponad 90 proc. porodów.

(Źródło: www.rynekzdrowia.pl)

4.5/5 - (321 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH