Jak nawodnić organizm podczas ciąży

Jak nawodnić organizm podczas ciąży i karmienia?

Prawidłowe nawodnienie organizmu podczas ciąży i karmienia piersią ma wpływ na szereg procesów zachodzących w tym wyjątkowym okresie. W ciąży odpowiednie nawodnienie zabezpiecza prawidłową produkcję płynu owodniowego. W okresie karmienia piersią zabezpiecza produkcję mleka na poziomie potrzebnym do prawidłowego rozwoju dziecka. Jak nawodnić organizm podczas ciąży i karmienia, by pozostać zdrowym?

To co dostarczasz organizmowi ma znaczenie

Dziecko rozwijające się w brzuchu matki żywi się tym, co zostanie dostarczone mu przez organizm matki. Według badań Instytutu Żywności i Żywienia, rozwijający się płód potrzebuje nawet 500 ml wody dziennie. Co za tym idzie, ilość spożywanej wody przez kobiety w ciąży powinna wzrosnąć do około 2300 ml/dobę, a w okresie karmienia piersią do 2700 ml/dobę.

Woda w okresie ciąży wykorzystywana jest do nawadniania płodu – ma ogromne znaczenie na optymalną ilość wód płodowych, które zapewniają jego organizmowi odpowiednie warunki rozwoju. Płyn owodniowy odgrywa rolę ochronną dla rozwijającego się dziecka, jako bariera mechaniczna chroniąca go przed urazami i umożliwiająca wykonywanie ruchów ciała rozwijających jego masę mięśniową.

Kobiety karmiące piersią powinny pamiętać przede wszystkim, że ok. 87% zawartości mleka stanowi właśnie woda. To powoduje, że picie wody w odpowiednich ilościach ma kluczowe znaczenie dla produkcji pokarmu. Dziecko karmione mlekiem matki na żądanie nie wymaga dodatkowego nawadniania.

Nawodnienie podczas ciąży

Pomimo zaleceń co do odpowiedniego poziomu nawodnienia kobiety w ciąży i matki karmiące nadal mają problem z wyrobieniem w sobie nawyku picia wody. To powoduje odwodnienie organizmu. Jak pokazują badania, jedynie nieco ponad 40% kobiet zwiększa swoją dzienną dawkę płynów po zajściu w ciążę. Jest to jednak w większości wynik zapotrzebowania organizmu na płyny (uczucie pragnienia), a nie świadome zwiększanie ilości wypitej wody ze względu na odpowiednie regulowanie gospodarki wodnej organizmu.

Jak nawodnić organizm podczas ciąży – 7 wskazówek

  1. Miej zawsze przy sobie butelkę z wodą. Najlepsze są lekkie i mieszczące się w każdej torebce butelki o pojemności 0,5l
  2. Rano, po przebudzeniu wypij szklankę wody. Zadbasz w ten sposób o odpowiednie nawodnienie oraz pobudzisz organizm do działania.
  3. Pij małymi łykami. Pozwoli to w optymalny sposób zaspokoić uczcie pragnienia.
  4. Wypij zawsze o kilka łyków wody więcej. Normalnie, pijąc wodę i mając poczucie zaspokojenia pragnienia, uzupełniamy jej braki w organizmie na poziomie około 70 – 80%.
  5. Nawyk picia wody warto wyrobić sobie przy pomocy posiadania przy sobie jakieś rzeczy, która o tym przypomni – np. opaska na ręce.
  6. Jeśli nie przepadasz za piciem samej wody, to możesz dodać do niej kilka listków mięty, plastrów cytryny, limonki lub inne świeże owoce, aby zmienić nieco smak. Nie dodawaj nigdy cukru!
  7.  Pij wody niskozmineralizowane, charakteryzujące się niską zawartością jonów sodu, gdzie suma składników mineralnych w takich wodach nie przekracza 500 mg/litr.

Woda jest kluczowym składnikiem dla organizmu człowieka, występuje w każdej komórce naszego ciała. Wszystkie procesy metaboliczne w organizmie człowieka zachodzą w środowisku wodnym, a woda jest rozpuszczalnikiem i związkiem aktywnie biorącym w nich udział. Pamiętajmy więc, że codzienna podaż wody w odpowiedniej ilości jest szczególnie istotna do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety ciężarnej i karmiącej, a także rozwijającego się dziecka.


Źródło: informacja prasowa 

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH