BMI to nic innego niż stosunek wzrostu do masy ciała. Stworzona przez specjalistów tabela pomoże zorientować się, czy mieścimy się w normie, czy musimy nad sobą popracować. Jednak kalkulatory BMI nie zawsze pokazują prawdę. Może zdarzyć się sytuacja, gdzie wg BMI mamy nadwagę, a tak na prawdę wcale jej nie mamy. Podobnie może być w drugą stronę. Czy warto ufać BMI?
Kalkulatory BMI, które dostępne są w Internecie, dobrze spełniają swoją rolę przy monitorowaniu spadku lub wzrostu masy ciała. Warto pamiętać, że to nie są dokładne wyliczenia. Weźmy pod uwagę przykład kulturysty, dla którego BMI może wyjść bardzo duże z racji posiadania znacznej masy mięśniowej, zostanie wg tabeli BMI uznany za osobę otyłą. Z tego względu, nie zaleca się sportowcom korzystania z BMI, ponieważ nie są one dobrym wskaźnikiem.
Wzór na BMI
Dobrze się sprawdza bowiem jako narzędzie do monitowania masy ciała i jego zmiany. Uważa się, że idealnym wynikiem jest wskaźnik 21-25 BMI. Jak to obliczyć?
Należy wykorzystać wzór, w którym masę ciała (w kilogramach) dzielimy przez swój wzrost w metrach (podniesiony do kwadratu). Wynik działania przyniesie nam nasz wskaźnik BMI. O tym, czy BMI jest właściwe, dowiemy się z tabeli.
Wskaźnik, żeby sobie sprawdzać masę ciała. Tak dokładnie nie trzymałabym się tego. Najważniejsze jest to jak się ze sobą czujemy. Czasami jest tak, że do poradni trafiają osoby, które mają BMI w normie natomiast mają dosyć sporo tkanki tłuszczowej. Spowodowane jest to tym, że nie ćwiczą. Taka osoba też powinna zadbać o swoje żywienie i aktywność fizyczną. Pozwoli to wzmocnić ciało i wysmukli sylwetkę – dodaje Magdalena Siuba-Strzelińska.
Wynik BMI – co oznacza?
Tabela BMI jest bardzo intuicyjna w odczycie. Obliczony wskaźnik, który jest poniżej 18,5 mówi nam o niedowadze. Wynik między 18,5 a 24,9 wskazuje na prawidłową masę ciała. Powyżej 24,9 mamy nadwagę, a przekroczenie wskaźnika BMI wyniku 30 oznacza otyłość. Sama otyłość dzieli się na trzy poziomy. Pierwszy stopień otyłości mieści się w przedziale 30-35, po przekroczeniu 35 zaczyna się drugi stopień otyłości, wskaźnik powyżej 40 oznacza otyłość olbrzymią.
Źródło: informacja prasowa / newsrm.tv
Wypowiedź: Magdalena Siuba-Strzelińska, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia.