Trafić do sieci

Nie tylko lokalizacja i kondycja finansowa, ale też m.in. rodzaj świadczonych usług zdecyduje o tym, które szpitale znajdą się w sieci tych placówek

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o sieci szpitali. Założenia dokumentu mają być oficjalnie upublicznione po wyborach samorządowych. Ideą projektu jest, aby na podstawie analizy obecnej sytuacji wytypować te szpitale, które zapewnią obywatelom – jak twierdzi resort – bezpieczeństwo zdrowotne.

Jak poinformował wiceminister zdrowia Bolesław Piecha wśród wielu kryteriów, według których będą typowane placówki do sieci, ma znaleźć się m.in. rodzaj świadczonych przez nie usług, np. to, czy mają oddziały ratunkowe i przyjmują karetki pogotowia.

Inne kryteria to m.in. liczba łóżek i liczba wykonywanych świadczeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców regionu, dostęp do usług medycznych, kondycja finansowa, osprzętowanie, warunki sanitarne.

Piecha mówi, że informacje, jakie pojawiły się w niektórych gazetach o tym, że zlikwidowane zostaną przede wszystkim szpitale mające mniej niż 150 łóżek, są nadużyciem. Utworzone zostaną rady ds. sieci w samorządach, które będą musiały odpowiedzieć na pytanie, jaka wielkość szpitala jest pod względem ekonomicznym optymalna”.

Sieć szpitali ma być tworzona przez pięć lat. W tym okresie placówki będą mogły być wpisywane na listę bądź z niej wypisywane. Szpitale, które znajdą się poza siecią, mogą być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane. Decyzje zależeć będą od ich organów prowadzących, czyli samorządów – wojewódzkiego i powiatowych.

Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

4.6/5 - (237 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH