90 procent do sieci

Około 10 proc. szpitali zostanie prawdopodobnie zlikwidowanych, przekształconych lub sprywatyzowanych w wyniku powstania tzw. sieci szpitali – ocenia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z kolei los tych, które znajdą się poza siecią, będzie zależał od ich organów prowadzących, czyli samorządów – wojewódzkiego i powiatowych.

Wprowadzenie sieci to część programu restrukturyzacji służby zdrowia. Ma się przyczynić m.in. do ograniczenia liczby łóżek w specjalnościach, na które nie ma zapotrzebowania, a także zapewnić dobrym szpitalom więcej pieniędzy z NFZ.

Jak poinformował wiceminister Piecha, projekt ustawy jest już po uzgodnieniach społecznych i międzyresortowych.

– Pierwsze szpitale mogą być wpisane do sieci już 31 maja 2008 r., natomiast chcielibyśmy całą procedurę zakończyć w 2010 r., a później jedynie regulować, czyli albo wpisać, albo wykluczyć z sieci – mówi wiceminister.

Według kryteriów, ogłoszonych w listopadzie ub. roku przez resort zdrowia, sieć szpitali będą tworzyć na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo będą miały te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Ważna będzie kondycja finansowa szpitali, choć również zadłużone będą miały szansę na wejście do sieci – pod warunkiem, że zobowiążą się do opracowania i wdrożenia, w wyznaczonych terminach, skutecznych programów naprawczych. Jeśli jednak szpital nie osiągnie płynności finansowej, zostanie, po określonym czasie, automatycznie z sieci usunięty.

4.6/5 - (301 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH