Trudne leczenie

Ponad połowa Polaków uważa, że w polskiej służbie zdrowia powinny nastąpić duże zmiany. Chcemy przede wszystkim zdecydowanej poprawy w dostępie do lekarzy i usług medycznych – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Na pytanie, czy w obecnym funkcjonowaniu opieki zdrowotnej należy wprowadzić jakieś zmiany, 55 proc. badanych odpowiedziało, że konieczne są duże zmiany. 24 proc. respondentów jest zdania, że służba zdrowia wymaga tylko niewielkich zmian, 8 proc. ocenia sytuację jako niewymagającą żadnych poprawek, a 13 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Przeszczep za pieniądze

Jeżeli lekarz mógł sprowadzić organ do transplantacji wiedząc, że i tak pacjent nie przeżyje, to podejrzewam, że istnieje jakiś błąd proceduralny w systemie porównania tkanki organu do tkanki pacjenta. To niedopuszczalne, przecież w ten sposób narząd marnował się, a czekało na niego wielu chorych ludzi” – mówi przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów “Primum Non Nocere” Adam Sandauer.

Sposób na łapówki?

Zasady postępowania wobec nieetycznych lekarzy, farmaceutów, przedstawicieli firm farmaceutycznych opracuje specjalny zespół ds. przeciwdziałania korupcji, powołany przez ministra zdrowia.

“Korupcja w ochronie zdrowia jest niewątpliwie jednym z większych problemów istniejących w polskiej rzeczywistości” – napisał minister zdrowia Zbigniew Religa w specjalnym oświadczeniu w tej sprawie, zamieszczonym na stronie internetowej resortu.

Lek na korupcję?

Nie jeden, jak obecnie, ale dwa różne organy mają od przyszłego roku decydować o dopuszczeniu leków do obrotu i wpisywaniu ich na listę leków refundowanych – takie zmiany szykuje Ministerstwo Zdrowia. Nowe przepisy, oddzielające proces rejestracji leku od jego refundacji, mają zapobiegać korupcji.

Projekt ustawy o Agencji Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych trafił do konsultacji społecznych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH