Trudne, krótkie życie

Gwałtowna prywatyzacja, jaka nastąpiła po rozpadzie Związku Radzieckiego na początku lat 90., pociągnęła za sobą wzrost bezrobocia i łączy się też ze wzrostem umieralności mężczyzn – wynika z badań opublikowanych w piśmie “The Lancet”.

Autorzy badań analizowali wskaźnik umieralności mężczyzn w wieku produkcyjnym (15-59 lat) w pokomunistycznych krajach Europy Wschodniej i byłego ZSRR w latach 1989-2002.

Rozległa prywatyzacja łączyła się według nich ze wzrostem umieralności o 12,8 procent. Pięć krajów, w których wzrost umieralności mężczyzn był największy (42 procent w latach 1991-1994), to Rosja, Kazachstan, Litwa, Łotwa i Estonia, które prywatyzację przeprowadziły bardzo szybko i doświadczyły trzykrotnego wzrostu bezrobocia.

Inne kraje gospodarkę rynkową wprowadzały stopniowo. Chorwacja, Czechy, Polska i Słowenia zarejestrowały spadek umieralności mężczyzn o 10 procent i tylko dwuprocentowy wzrost bezrobocia.

Wnioski z tych analiz powinny – zdaniem autorów – posłużyć jako lekcja dla krajów, które chciałyby pokusić się o zreformowanie swego sektora publicznego, takich jak Chiny czy Indie.

Podkreślają oni, że w dawnym systemie komunistycznym pracownicy objęci byli opieką zdrowotną, którą wielu z nich straciło razem z pracą.

Bezpośrednich przyczyn zwiększenia wśród mężczyzn liczby zgonów nie badano, ale możliwe, że odegrało tu rolę spożywanie alkoholu.

5/5 - (258 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH