Bezprawne OC?

Ryczałt od OC kierowców na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych, proponowany przez resort zdrowia może być traktowany jak podatek, a to z kolei może być sprzeczne z konstytucją – uważają przedstawiciele firm ubezpieczeniowych.

Na początku grudnia rząd przyjął projekt zakładający, że ubezpieczenie OC kierowców zobowiązuje ubezpieczycieli do zapłacenia za szkody wyrządzone osobom trzecim. Nowe prawo ma obowiązywać od kwietnia 2007 r.

Szacuje się, że nowe przepisy dotyczą prawie 15 mln posiadaczy polis OC.

Zdaniem ubezpieczycieli nowe obowiązki mają cechy dodatkowego podatku a zgodnie z orzecznictwem TK zmiany w podatkach powinny być ogłoszone do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Ten wymóg nie został zachowany.

Ubezpieczyciele zwracają też uwagę na nierówne traktowanie obywateli?- składką nie byliby obciążeni zarządcy nieruchomości czy zarządcy dróg, z których winy również może dojść do wypadków. Ponadto wprowadzenie dodatkowej składki naruszy system zniżek za bezszkodową jazdę

Opłaty na koszty leczenia funkcjonują w innych krajach, są nawet wyższe niż proponuje nasze ministerstwo zdrowia, jednak są określane po prostu jako podatek.

Zdaniem resortu zdrowia ustawa nie oznacza jednak wprowadzania nowego podatku. “NFZ w procesach z ubezpieczycielami wygrywa i otrzymuje zwrot kosztów leczenia. To oznacza, że jest podstawa prawna dochodzenia roszczeń. Próbujemy wyegzekwować istniejący obowiązek i zmieniamy tylko sposób naliczania środków, które do NFZ powinny trafić. Nie doliczamy dodatkowej składki” – informuje rzecznik ministerstwa Paweł Trzciński.

Rządowy projekt zakłada, że ubezpieczyciele będą przekazywać do NFZ opłatę ryczałtową liczoną jako część składki komunikacyjnego OC. W tym roku ma to być 12 proc. składki.

4.3/5 - (279 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH