Kiedy powstaniesz

Kiedy powstaniesz, AGENCJO?


Zadaniem agencji ds. Taryf i standardów medycznych jest wycena świadczeń i określanie standardów procedur medycznych. W założeniu, ma to ujednolicić i uporządkować ten niezwykle ważny obszar działania każdego płatnika.

DR N. MED. ANDRZEJ WŁODARCZYK

W ekskluzywnym wywiadzie Ewy Kopacz dla „Miesięcznika Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie PULS” (listopad 2010) – udzielonym red. Ewie Gwiazdowicz – minister mówi o planach utworzenia Agencji ds. Taryf i Standardów Medycznych. Pomysł, o którym Ewa Kopacz mówiła już wcześniej, podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, wart jest – moim zdaniem – szerszego omówienia.

POŻĄDANY OBIEKTYWIZM
Jednym z najpoważniejszych zarzutów stawianych przez ekspertów publicznemu płatnikowi, jest brak obiektywnej i realnej wyceny procedur medycznych, za które NFZ płaci świadczeniodawcom. Wiele z tych wycen opartych jest na rzeczowej analizie (jest to niewątpliwie zasługą niektórych konsultantów krajowych), ale większość to wyceny albo znacznie powyżej faktycznych kosztów procedury (to rzadziej) albo, niestety znacznie częściej – poniżej tych kosztów. Inaczej mówiąc – są one wzięte z sufitu. Ta sytuacja jest jednym z czynników zadłużania się większości publicznych placówek.

W tym samym wywiadzie minister Kopacz zauważa, że prawidłowa wycena świadczeń medycznych musi poprzedzać wprowadzenie konkurencji na rynku płatników. Jest to obiecująca zapowiedź, można bowiem liczyć, że konkurencja zostanie wprowadzona, a to przecież jest niezbędnym elementem reformy ochrony zdrowia. Zgadzam się, że taką wycenę powinna przeprowadzać niezależna centralna agencja, podlegająca albo Ministrowi Zdrowia, albo Prezesowi Rady Ministrów. Musi jednak dysponować odpowiednimi środkami finansowymi. Patrząc bowiem np. na działalność podobnej w swej formule Agencji Oceny Technologii Medycznych, widać wyraźnie, że największym jej problemem jest zbyt niski poziom finansowania, a co za tym idzie – zbyt mała liczba dobrze opłacanych fachowców.

STANDARDY POSTĘPOWANIA
Kolejnym zadaniem zapowiedzianej Agencji ds. Taryf i Standardów Medycznych powinno być opracowanie (przy pomocy zespołów konsultantów krajowych) standardów postępowania w poszczególnych procedurach. W wielu znacznie bogatszych od Polski krajach, np. w Szwecji, takie standardy są wprowadzone. Mają za zadanie z jednej strony – określić minimum postępowania, jakie należy się choremu, a z drugiej – ograniczyć wydatki.

Marzy mi się (nie tylko mnie, ale także np. wielu lekarzom rodzinnym, z którymi o tym pomyśle rozmawiałem), że opieka zdrowotna oparta zostanie nie na najdroższym elemencie systemu, jakim jest szpitalnictwo, ale na podstawowej opiece zdrowotnej. W tym celu należy opracować dla lekarzy rodzinnych standardy postępowania w poszczególnych procedurach i należycie je wycenić. Płatnik zapłaci za nie tyle, ile one naprawdę kosztują (plus oczywiście niewielki zysk dla wykonawcy) i nagle okaże się, że nie ma przerzucania kosztów z POZ na szpitale i wszystko stanie nie na głowie, tylko wreszcie na silnych nogach. I to naprawdę będzie reforma!

4.4/5 - (203 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH