Co każda kobieta wiedzieć powinna o swoim zdrowiu

Co każda kobieta wiedzieć powinna o swoim zdrowiu


Wiosna to najlepszy czas, by zadbać o siebie. Po zimie nasz organizm jest osłabiony, co sprzyja nasileniu wielu przewlekłych dolegliwości. Skorzystajcie z naszego krótkiego przewodnika po gabinetach lekarskich. Przejrzyjcie proponowaną listę badań, które powinna zrobić dbająca o zdrowie kobieta.

Współczesna medycyna dysponuje arsenałem metod diagnostycznych i środków terapeutycznych. Aby zachować równowagę i odporność psychofizyczną, warto jak najwcześniej zadbać o profilaktykę zdrowotną. Pomogą nam w tym badania diagnostyczne (dobrane odpowiednio do wieku), odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.
Przydatne jest przygotowanie przez lekarza odpowiedniej terapii medycznej (np. terapii hormonalnej) oraz opracowanie właściwego programu medyczno-kosmetycznego, pozwalającego na opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Zastosowanie terapii ruchowej, balneologii i aktywnej formy wypoczynku zapewni kobietom o lepszą jakość życia.

Wiosna to najlepszy czas, by zadbać o siebie. Po zimie nasz organizm jest osłabiony, co sprzyja nasileniu wielu przewlekłych dolegliwości. Poniżej przedstawiam krótki przewodnik po gabinetach lekarskich oraz listę badań, które powinna zrobić dbająca o zdrowie kobieta.

Poza badaniami profilaktycznymi ważne jest, aby samodzielnie kontrolować piersi, utrzymywać stałą wagę ciała i prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia. Wszystko to może wpłynąć na poprawę jego jakości.
Do wielu specjalistów nie musimy mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Bez skierowania można się udać do ginekologa, stomatologa, onkologa, dermatologa, psychiatry, okulisty. Warto też korzystać z bezpłatnych badań, organizowanych m.in. przez firmy farmaceutyczne.

Ginekolog
Z pierwszą wizytą do ginekologa, o ile wcześniej nie było takich wskazań, należy wybrać się po ukończeniu 18. roku życia lub po rozpoczęciu współżycia. Dzięki badaniom lekarz może ocenić stan narządu rodnego.

Inne badania:

  • cytologia – pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy oraz wszelkich zmian zapalnych; badanie należy wykonywać raz w roku, o ile lekarz nie zaleci inaczej
  • badanie mammograficzne – pozwala na wczesne wykrycie nowotworów złośliwych piersi; o ile nie ma wcześniejszych wskazań, pierwsze badanie warto zrobić po 40. roku życia i powtarzać je co dwa lata, po pięćdziesiątce – raz w roku
  • USG piersi – pomaga w diagnozowaniu zmian w piersiach, zwłaszcza u młodych kobiet; pierwsze badanie zalecane jest po 35. roku życia. Kobiety będące w grupie ryzyka powinny wykonać badanie wcześniej

Internista
Podstawowe badania kliniczne przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu. Bada on ogólny stan zdrowia, mierzy ciśnienie krwi, przeprowadza wywiad dotyczący trybu życia, określa ryzyko zachorowania na którąś z chorób cywilizacyjnych (np. układu krążenia, cukrzycy, nowotworów). W razie potrzeby kieruje na badania specjalistyczne. Badanie należy powtarzać, o ile wcześniej nie ma takiej potrzeby, co 2-3 lata.

Inne podstawowe badania:

  • morfologia krwi i OB – co 2 lata
  • badanie ogólne moczu – raz w roku
  • posiew moczu – raz w roku
  • badanie poziomu glukozy we krwi – raz w roku
  • poziom cholesterolu i frakcji lipidowych oraz trójglicerydów – raz w roku
  • RTG klatki piersiowej – powyżej 40. roku życia co 2-3 lata
  • określenie poziomu cukru we krwi – pierwsze badanie po 40. roku życia, dalsze według wskazań lekarza

Endokrynolog
W jego gabinecie możemy wykonać następujące badania:

  • badanie poziomu TSH (hormon tyreotropowy). Niedobór tego hormonu może oznaczać nadczynność tarczycy, a nadmiar – niedoczynność. Po 45. roku życia badanie należy powtarzać co 5 lat.
  • badanie jelita grubego – według zaleceń lekarza
  • spirometria – ważne badanie dla palaczy; mierzy wydolność oddechową. Jeśli nie ma wcześniejszych wskazań, pierwsze badanie należy wykonać po czterdziestce
  • densytometria – badanie określające ubytek masy kostnej po 45. roku życia należy je wykonywać raz w roku

Dermatolog
Na badanie skóry powinny przede wszystkim wybrać się osoby z dużą ilością pieprzyków, znamion i przebarwień. Regularne wizyty, raz w roku, pozwalają wyeliminować ryzyko zachorowania na czerniaka.

Okulista
Jeśli nie ma wcześniejszych wskazań, to pierwsze badanie należy wykonać po czterdziestce i powtarzać je co dwa lata, a po sześćdziesiątce – co roku. Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego wykonuje się według wskazań lekarza.

4.6/5 - (17 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH