Wakacje bez bólu

Wakacje bez bólu


Wakacyjny urlop to czas relaksu i odpoczynku, na który czekamy cały rok. Jednak długa podróż, zmiana klimatu i otoczenia często powodują różnego rodzaju bóle.

Postarajmy się, by nasze wakacyjne apteczki zawierały nie tylko kremy z filtrem UV, ale również leki przeciwbólowe. Na rynku jest wiele takich preparatów sprzedawanych bez recepty. Przed dokonaniem wyboru należy dobrze się zastanowić, które z nich są dla nas najbardziej odpowiednie.

NLPZ
Najczęściej spotykane środki przeciwbólowe należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Są one skuteczne w walce z bólami o słabym i umiarkowanym nasileniu. Równocześnie wykazują działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Leki z tej grupy mają jednak istotne działania niepożądane. Kwas acetylosalicylowy podrażnia przewód pokarmowy, co może doprowadzić do powstania wrzodów, a także wywołać ataki astmy u osób ze skłonnością do alergii.

W tej grupie najmniej szkodliwy wpływ na przewód pokarmowy wykazują ibuprofen i naproksen. Należy jednak zachować szczególną ostrożność stosując te środki u chorych z wrzodami żołądka. Pamiętajmy też, że osoby cierpiące na nadciśnienie powinny unikać zażywania tych leków, ponieważ zatrzymują one sód w organizmie i przez to działają odwrotnie niż większość środków obniżających ciśnienie krwi.

Jeśli nie NLPZ to co?
Innym środkiem przeciwbólowym jest paracetamol. Choć działa on słabiej od leków poprzedniej grupy, to jest jednym z bezpieczniejszych leków przeciwbólowych, szczególnie dla osób z chorobą wrzodową żołądka. Pamiętajmy jednak, że alkohol potęguje jego toksyczny wpływ na wątrobę, więc nie nadaje się on jako środek na kaca.
Jeżeli ból jest wyjątkowo uporczywy, możemy sięgnąć po preparat złożony zawierający kodeinę. Natomiast połączenia paracetamolu z kofeiną świetnie działają na ból głowy.

Ostrożnie!
Zażywając środki przeciwbólowe warto pamiętać, że jednoczesne przyjmowanie ibuprofenu, naproksenu i kwasu acetylosalicylowego nie tylko nie zwiększa działania przeciwbólowego, ale potęguje objawy niepożądane.
Zachowajmy także szczególną ostrożność w walce z bólem u małych dzieci. Najbezpieczniejszy jest dla nich paracetamol, następnie ibuprofen i naproksen. Nigdy nie podawajmy pochodnych kwasu salicylowego dzieciom poniżej 12. roku życia! Może to zagrażać ich życiu.

Mimo że środki przeciwbólowe posiadają wiele działań niepożądanych, to ich stosowanie zgodne z zaleceniami zawartymi na ulotce jest bezpieczne. Pamiętajmy o tym nie tylko wyjeżdżając na wakacje, ale przez cały rok.

Słowniczek
Planując wakacje za granicą, warto znać kilka angielskich słów, które mogą się nam przydać w komunikacji z farmaceutą:

  • środek przeciwbólowy – a painkiller [e peinkil ]
  • ból głowy – a headache [e hedeik]
  • ból gardła – a sore throat [e so: 0rout]
  • ból krzyża – a backache [e bækeik]
  • ból zęba – a toothache [e tu:0eik]
  • wrzody żołądka – a stomach ulcer [e stΛmek Λls ]
  • astma – asthma [æsme]
4.4/5 - (61 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH